Na płatnym stażu nauczysz się więcej?

rp_stazysta.jpgZmiany na rynku pracy związane ze zmniejszeniem poziomu bezrobocia i większą ilością ofert pracy prowadzą do zmian również w systemie staży i praktyk wprowadzanych w firmach. Coraz rzadziej spotkać można ofertę bezpłatnego stażu  i coraz mniej kandydatów na taki staż się decyduje.

Staż – niezależnie od tego, czy bezpłatny, czy płatny – to świetna forma na zdobycie umiejętności i praktycznego doświadczenia. Oczywiście, o ile jest dobrze zorganizowany i faktycznie uczy stażystę nowych rzeczy (a nie tylko tego, jaką kawę lubi jego opiekun i jak się kseruje przez 5 godzin dziennie). Osoby zainteresowane stażem są coraz bardziej tego świadome i aktywnie szukają wartościowych staży, a jednocześnie decydują się na takie, które faktycznie dają jakieś wynagrodzenie.  Dlaczego? Staż, w który pracodawca inwestuje pieniądze, jest lepszą gwarancją na to, że zainwestuje w niego również swój czas.

Dobry staż to taki, w którym stażysta ma kontakt z opiekunem i ma możliwość wykonywania realnych czynności, które są potrzebne (i rozwijające). Jeśli stażysta nudzi się przez pół dnia, to niewiele się nauczy. Jednak jeśli pracodawca płaci za staż, to raczej nie pozwoli sobie na to, by pieniądze zmarnować tylko dlatego, że stażysta nie będzie nic robił cały dzień. I choć oczywiście istnieją dobre oferty bezpłatnych staży, to na płatnym masz nieco większą gwarancję, że się czegoś nauczysz.

Tagi: