Nawet 8-latki zdają sobie sprawę z wartości pracy dorywczej

W jakim wieku otrzymujemy swoją pierwszą pracę? Z reguły zaczynamy zarabiać pierwsze pieniądze w okolicach 18 roku życia, choć są i tacy ludzie, którzy potrafią nie zarobić złotówki do ukończenia studiów, to są i tacy, którzy już w wieku 8-10 lat zbierają owoce leśne na sprzedaż czy wyprowadzają psy na spacer otrzymując za to drobne kieszonkowe. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, dzieci i nastolatki zdają sobie sprawę z wartości pracy – i to zarówno w zakresie zarobków, jak i doświadczenia ważnego w CV.

Dzieci i nastolatki coraz mocniej dostrzegają wartość, jaką daje im praca. Rozpocząć przed 18 rokiem życia pracę w niepełnym wymiarze godzin, chciałoby 87% nastolatków oraz 72% dzieci w wieku od 8-13 lat. Dlaczego chcą tak wcześnie zacząć pracować? Przede wszystkim by mieć dostęp do własnych pieniędzy i uniezależnić swoje potrzeby w zakresie rozrywek od rodziców (65% badanych nastolatków) oraz po to by zdobyć doświadczenie zawodowe. 40% nastolatków wierzy bowiem, że drobne doświadczenia zawodowe zdobyte przed osiągnięciem pełnoletności przydadzą się im w CV. Zaledwie 7% nastolatków twierdzi, że do 18 roku życia powinni skupić się na edukacji i nie myśleć o pracy i zarabianiu pieniędzy.

Część młodzieży, chciałoby też – poprzez zarabianie własnych pieniędzy – nauczyć się tego, jak nimi zarządzać – mówi o tym 39% nastolatek chcących pracować i nieco mniejsza część dzieci przed 13 rokiem życia. Nastolatki, w większości nie widzą ryzyka zaniedbania edukacji przez pójście do pracy. Konflikt między pracą a studiami czy szkołą widzi jedynie 22% nastolatków.

Zainteresowanie dorabianiem wśród młodzieży jest jak widać duże. Niestety o pracę dla nieletniego nie jest łatwo – poza opieką nad dziećmi, czy drobnymi pracami takimi jak roznoszenie ulotek, zbiory czy opieka nad zwierzętami, dużo propozycji na rynku nie ma. Trudno się zresztą dziwić, skoro nie ma ich również dla tych, którzy już skończyli studia.

źródło:hrmagazine.co.uk