Nie możesz pracować na pełny etat? Napisz o tym w CV!

Jeśli wysyłasz CV na ogłoszenie, w którym wyraźnie nie zaznaczono, że praca będzie obejmować jedynie część etatu, to odpowiednio wcześniej przekaż informacje, w jakim stopniu jesteś dostępny.

Część kandydatów dopiero podczas rozmowy rekrutacyjnej mówi, że może pracować jedynie przez pół etatu lub w innym, ale niepełnym wymiarze godzin. W efekcie obie strony marnują czas – jeśli bowiem pracodawca szuka pracownika na pełny etat, to osoba, która może pracować przez połowę tego czasu nie otrzyma propozycji pracy (ale zmarnuje czas przychodząc na spotkanie rekrutacyjne).

Każda oferta pracy, która nie ma wyszczególnionego określonego czasu pracy (np. informacji o tym, że jest to praca na pełny etat lub praca zmianowa) jest z reguły pracą w standardowych godzinach (8.00 lub 9.00 – 16.00 lub 17.00) oraz w założeniu w pełnym wymiarze. Wyjątkiem są tu: gastronomia oraz sieci handlowe. Tu pracodawcy nie piszą o pracy zmianowej, bo jest to dla nich oczywiste (każdy wie, że sklepy są czynne wieczorami i w weekendy).

Dlatego, jeśli nie jesteś w pełni dyspozycyjny, napisz  w aplikacji, jak wygląda Twoja dostępność.