MBA w odwrocie?

Absolwenci studiów MBA zarabiają prawie dwa razy tyle ile osoby bez dyplomu na analogicznych stanowiskach. Czy jednak inwestowanie w MBA się opłaca? Trzeba jeszcze przecież znaleźć pracodawcę, który będzie potrzebował takie pracownika i zapłaci mu więcej.

Z badania wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak wynika, że absolwenci studiów MBA zarabiają więcej. O ile mediana na stanowiskach managerskich wynosi 7,4 tyś. zł brutto , to u osób z MBA aż 16 tys. zł. Z badań wynika również, że blisko 100%absolwentów studiów MBA znajduje zatrudnienie w firmach lub wraz ze wzrostem ich wartości na rynku , rosną też ich wynagrodzenia w firmach w których są aktualnie zatrudnieni. Problem jednak w tym, że aby taką pracę dostać, musi być na absolwentów MBA zapotrzebowanie – a to może w najbliższych latach maleć.

Z badania przeprowadzonego przez Harvard Business Review wynika, że w kolejnych latach możemy spodziewać się zmniejszenia się zapotrzebowania na absolwentów studiów MBA. W sektorze finansowym spadek szacuje się na 58%, w rządowym na 86%. Mniejsze zapotrzebowanie ma być również w branżach takich jak IT, zdrowie, transport i produkcja. Badania pochodzą z analizy rynku w USA, zatem do nas trend ten dojdzie dopiero za kilka lat (o ile w ogóle), jeśli jednak rozważasz rozpoczęcie studiów MBA oraz zainwestowanie w nie niemałej ilości pieniędzy i czasu, to warto śledzić rynek pracy i sprawdzać jakie zapotrzebowanie jest na absolwentów studiów MBA, aby nie okazało się po kilku latach, że inwestycja się nie zwraca.