Konkursy na praktykantów

Wakacyjne praktyki które muszą odbyć studenci to dla wielu firm wspaniała okazja aby zdobyć dodatkowego i bezpłatnego pracownika. Dla studentów praktyki niekiedy są szansą na rzeczywistą naukę zawodu, niekiedy zaś jedynie formalnością spędzoną na parzeniu kawy czy przyklejaniu znaczków. Płatne praktyki oferuje niewiele firm, ale tendencja zaczyna się zmieniać, firmy coraz częściej dostrzegają bowiem w praktykantach i stażystach szansę na nowy, zdolny narybek. Do zdolnych i ambitnych grafików, swoją ofertę praktyk kieruje mLife – agencja zajmująca się reklamą webową i mobilną. Inną propozycją jest też inicjatywa Krok do Kariery.

Miejsc dla praktykantów w mLife nie ma wiele – w zasadzie jest zaledwie jedno. Aby dostać się na praktyki, trzeba stanąć do udziału w konkursie na zaprojektowanie reklamy magazynu Marketing&more. Osoba która wygra konkurs będzie mogła odbyć płatne praktyki w firmie mLife. Płatne w wysokości 1500 zł (nie wiadomo czy brutto czy netto założyć więc bezpieczniej, że brutto). Z jednej strony selekcja ostra a nagroda nie aż taka duża – w końcu na wynagrodzenie trzeba będzie zapracować. Z drugiej jednak strony jest to możliwość zdobycia doświadczenia za które jeszcze nam zapłacą, a poza tym, zwycięska praca zostanie opublikowana w Marketing&more, co jest już całkiem przyjaznym wpisem w portfolio czy CV.

Swoje prace można przesyłać do 15 czerwca, a praktyki ruszają już 1 lipca. Oferta kierowana głównie o osób z Warszawy – w tym mieście znajduje się bowiem siedziba biura.

Inicjatywa Krok do Kariery to już bardziej zaawansowany projekt, który ma zaoferować stażystom nie tylko możliwość odbycia praktyk (w trybie płatnym i bezpłatnym), ale również wziąć udział w precyzyjnym procesie rekrutacji, który ma przygotować uczestników do przyszłego stawania w szranki i konkury o „prawdziwe” etaty. Aby zostać stażystą w programie Krok do Kariery trzeba uzbroić się w cierpliwość i przygotować na długo trwające boje.

Najpierw student lub absolwent musi zarejestrować się na stronie (do 20 maja) następnie wypełnić test kompetencji, potem wybrać miejsca w których chciałby stażować (maksymalnie 5) i rozwiązać case study. Ostatnim etapem jest Assessment Center do którego dochodzi 5 najlepszych stażystów – z nich wybierani są Ci którzy zostaną zaproszeni na praktyki. Selekcja jest więc ostra, ale można przynajmniej doświadczyć tego co znaczy Assessment Center i na przyszłe assessmenty przychodzić juz bardziej na luzie. Praktyki w programie Krok do Kariery odbędą się w okresie wakacyjnym.

Warto zainteresować się już teraz powyższymi programami lub poszukać czegoś jeszcze innego co pozwoli rzeczywiście wpisać coś potem w CV innego niż parzenie kawy i zarządzanie korespondencją.