Jak wybrać studia podyplomowe?

Kierunek studiów po którym nie ma pracy? Może studia podyplomowe, które poszerzą kompetencje – na taki pomysł wpada wielu absolwentów, których wykształcenie rynek zweryfikował jako niepotrzebne. Jak jednak wybrać studia podyplomowe tak, by nie okazało się, że zmarnowaliśmy czas i pieniądze na kolejny „papierek”, który nam wcale nie otworzył drzwi do kariery?

W trakcie swojej pracy spotykam wiele osób, które pierwszy kierunek studiów wybrały ze względu na zainteresowania, a następnie w przypływie trzeźwości umysłu lub paniki, zdecydowały się na dodatkową edukację czy to na drugim kierunku czy też na studiach podyplomowych. Są nawet osoby, które chwalą się w CV trzema kierunkami studiów i dwoma różnymi podyplomówkami. Nawet takie osoby miewają też trudność w znalezieniu pracy. Jak zatem wybrać kierunek dokształcania mądrze i kiedy się dokształcać?

Wpływ studiów podyplomowych na rozwój kariery

Same studia podyplomowe nie otworzą drzwi do kariery – zwłaszcza teraz, kiedy bezrobocie jest wysokie, a pracodawcy oczekują od pracowników doświadczenia i niechętnie inwestują z zdobywanie przez młode osoby pierwszych doświadczeń zawodowych. Najlepiej zatem łączyć studia podyplomowe z kariera – choćby w formie praktyk czy stanowisk na początek asystenckich. Wybór studiów podyplomowych już po zdobyciu pierwszych doświadczeń zawodowych jest też o tyle lepszy, że mamy już jasność tego, czy obrany kierunek zawodowy jest dla nas interesujący i daje nam satysfakcję. Jeśli bowiem dopiero po ukończeniu studiów podyplomowych okaże się, że i ta opcja kariery jest nietrafiona, nie tylko zmarnujemy pieniądze, ale przede wszystkim cenny czas.

Zainteresowania

O ile studia po maturze wybieramy w dość młodym wieku, kiedy jeszcze nie mamy pewności tego, co sprawia nam radość i nie zawsze wystarczająco biznesowo patrzymy na świat (biorąc pod uwagę nie tylko zainteresowania, ale również możliwości rozwoju kariery zawodowej), o tyle przy wyborze studiów podyplomowych jesteśmy osobami bardziej dojrzałymi, nierzadko mamy już na koncie kilka lat doświadczenia zawodowego i możemy bardziej precyzyjnie ocenić, jakie obszary zawodowe dają nam satysfakcję. Warto wziąć pod uwagę zarówno własne zainteresowania jak i predyspozycje zawodowe (czyli m.in. kompetencje miękkie jakie mamy).

Badanie rynku pracy

Aby móc uzyskać wystarczające kwalifikacje do tego, by móc zacząć prace zawodową, studia podyplomowe powinny odzwierciedlać zapotrzebowanie rynku na pracowników, zarówno to obecne, jak i to szacowane w ciągu najbliższych kilku lat. Jak zorientować się, jakie kierunki będą w cenie? 100% pewności mieć się nie da, niemniej jednak, analizując trendy w zatrudnieniu (czyli publikowane przez serwisy HRowe rankingi popularności zawodów i artykuły dotyczące przyszłości rynku pracy) można zorientować się, na jakie zawody będzie popyt. Koniecznie trzeba też sprawdzić, na jakie stanowiska prowadzona jest obecnie rekrutacja w regionie, w którym mieszkamy. Często bywa bowiem tak, że choć na poziomie ogólnym niektóre stanowiska specjalistyczne są w cenie (np. sporo ofert pojawia się dla specjalistów Public Relations), to głębsza analiza pokazuje, że 90% tych ofert dostępnych jest dla pracowników z Warszawy – zatem podyplomowe studia z PR jeśli mieszkamy w Katowicach czy we Włocławku, mogą nie być trafione, mimo istnienia zapotrzebowania na specjalistów.

Wybór szkoły

Studiować podyplomowo można na wielu uczelniach w Polsce – państwowych i prywatnych. Poziomy kształcenia się różnią, tak jak różne są ceny studiów. Na co zwrócić uwagę?

Przed podjęciem decyzji o wyborze studiów podyplomowych warto uświadomić sobie jedną rzecz. Dla większości pracodawców osoba bez wykształcenia, ale z doświadczeniem zawodowym będzie więcej warta o osoby posiadającej wykształcenie kierunkowe, ale zerowe doświadczenie. Nie warto zatem rzucać się pochopnie na kolejne kierunki, a rozważyć dokształcanie, kiedy będziemy już pewni tego, co chcemy robić i jednocześnie będziemy mieć możliwość zdobywania stale kolejnych doświadczeń zawodowych w tym obszarze