Haerowcy z przypadku?

Branża HR jest jeszcze stosunkowo młodą dziedziną. W Polsce rozwija się dopiero od kilkunastu lat. W Europie zachodniej, nieco dłużej. Nadal jednak, wiele osób które pracują w branży nie rozpoczyna swojej kariery w pełni świadomie, decydując się już na etapie studiów na pracę w dziale Zasobów Ludzkich. Więcej jest w branży rekruterów i HaeRowców z przypadku.

Personnel Today opublikował badania XpertHR’s 2011 z których wynika, że prawie połowa specjalistów HR znalazła się w branży „przez przypadek”. 4 na 5 specjalistów (81%) wcale nie zaczynali swojej kariery od pracy w dziale Zasobów Ludzkich. Najczęściej zajmowali się z początku innymi rzeczami, a przejście do działu HR było po prostu naturalną konsekwencją rozwoju kariery i zainteresowania pracą z ludźmi.

W Polsce również sporo osób, które pracują w obszarze HR nie jest z tą branżą związanych od początku kariery. Wielu wśród Haerowców jest psychologów, nieco socjologów i sporo również osób, które po zakończeniu studiów z zupełnie innych obszarów zdecydowały się na podyplomowe studia z zarządzania zasobami ludzkimi. Wprawdzie badań dotyczących przypadkowości polskiej kadry HR nikt w Polsce nie robił, to przyznać trzeba – słuchając wielu mrożących krew w żyłach historii, że przynajmniej w zakresie rekrutacji często swoje zadania wykonują osoby, które zdecydowanie znalazły się w zawodzie przypadkowo.