Europejska Agencja Kosmiczna zaprasza na praktyki

Studenci takich kierunków jak fizyka, informatyka czy astronomia mają możliwość odbycia praktyk w Europejskim Centrum Astronomicznym. Praktyki mogą realizować również Polacy, a podania można składać do 5 lutego 2012 r.

Praktykanci mają do wyboru 22 tematy praktyk. Między innymi modelowanie asteroid 3D, projektowanie aplikacji mobilnych dla teleskopu XMM-Newton, analiza danych uzyskiwanych z teleskopu i inne. Większość praktyk trwa przez 6 miesięcy a wziąć w nich udział mogą studenci ostatnich lat bądź absolwenci. Program otwarty jest również dla kobiet.

Niestety, mimo że praktyki organizowane są przez tak szacowną instytucję, nie są płatne – trzeba więc mieć wystarczająco pieniędzy na to, by utrzymać się w Paryżu przez czas ich trwania. Instytut może jedynie zaoferować stypendium w wysokości 20 euro dziennie. Nocleg trzeba sobie znaleźć samemu (i zapłacić ubezpieczenie). Poza niewątpliwie ciekawym doświadczeniem zawodowym i możliwością wpłynięcia na swoją karierę, praktykanci poznają też ludzi z praktycznie całej Europy.

Jak kandydować? Wystarczy wypełnić aplikację online (po angielsku). W marcu odbędą się rozmowy kwalifikacyjne. Ci, którzy nie będą mogli przyjechać na spotkanie (wycieczka na rozmowę kwalifikacyjną do Paryża?), będą mogli zostać zrekrutowani dzięki kilku telefonicznym rozmowom.