Czy żałujecie wyboru kierunku studiów?

Absolwenci nie mają dziś łatwo. Bezrobocie najmocniej penetruje grupę młodych, wykształconych, ale nie posiadających dużego doświadczenia zawodowego Polaków. A według ekspertów rynku pracy ma być jeszcze trudniej z otrzymaniem oferty pracy po studiach. Oczywiście, są zawody, w których absolwenci nie muszą martwić się o etat – studia inżynierskie, informatyczne praktycznie gwarantują zatrudnienie – choć oczywiście nie zawsze za zadowalające absolwentów pieniądze. Absolwenci studiów humanistycznych, muszą wykazać się nie lada samozaparciem aby w końcu dostać się do takiej pracy, która spełnia ich oczekiwania. Czy zdarzyło się Wam żałować wyboru kierunku studiów lub tego że zdecydowaliście się na studia?

Z ostatnio przeprowadzonych w USA badań wynika, że wybranego kierunku edukacji żałuje 36% absolwentów collegu – to ponad 1/3 ogółu. A jak to wygląda w Polsce? Serwis Ilezadyplom prowadzi aktualnie badanie poziomu zadowolenia absolwentów uczelni z kierunku, który wybrali. Badanie potrwa do marca 2011 roku, ale już teraz udostępniono częściowe wyniki, zebrane przez ponad dwa miesiące istnienia ankiety. Co wynika z badania?

Przede wszystkim to, że nie warto przy wyborze studiów kierować się zainteresowaniami! Jakkolwiek smutno to nie brzmi, projektując nasza karierę i chcąc mieć pewność pracy w wybranym zawodzie, powinniśmy wybierać nie to, co się nam podoba, lecz to co jest przyszłościowe. Z badania wynika, że spośród tych absolwentów, którzy kierowali się poczuciem dostępności pracy po wybranym kierunku, zadowolonych jest 95%. Wśród tych, którzy wybrali studia, jako kontynuację zainteresowań, zadowolonych jest jedynie 53%.

Najbardziej zadowoleni z wyboru kierunku są absolwenci:

Najmniej zadowoleni są absolwenci:

W badaniu, zapytano też o to, czy absolwent wybrałby inny kierunek studiów, gdyby miał taką możliwość – okazuje się, że nie różnimy się tu od Amerykanów. W Polsce również co trzecia osoba, wybrałaby inny kierunek.

Jeśli chcecie wziąć udział w anonimowym badaniu – zachęcam do wypełnienia ankiety ilezadyplom. Podzielcie się z nami również w komentarzach – jakie są wasze odczucia wobec ścieżki edukacji jaka wybraliście?