Czy staż jest płatny? Jak to poznać po ogłoszeniu?

Szukając stażu, absolwent ma do dyspozycji dziesiątki ofert. Niekiedy wydaje się, że jest ich więcej niż ofert pracy. Część ogłoszeń wyraźnie precyzuje kwestie wynagrodzenia pisząc, że staż jest bezpłatny. Co jednak w sytuacji, kiedy takiej informacji nie ma? Zapłacą nam czy nie?

Staże dla studentów i absolwentów organizuje wiele firm. Dla jednych jest to metoda na przyuczenie potencjalnego pracownika, inni w ten sposób tworzą bazę przyszłych pracowników, część firm umożliwia naukę na mocy umów z uczelniami, a dla jeszcze innych jest to element tańszej siły roboczej. Choć sporo staży jest bezpłatnych, to są również firmy, które płacą młodym ludziom za wykonaną pracę. Rekrutacja na płatne staże przypomina rekrutację do pracy – konkurencja jest spora a i firma, skoro ma płacić, chce wybrać najlepsze osoby, a w obecnej sytuacji na rynku pracy ma z czego wybierać.

Ze względu na to, że staży płatnych jest mniej, firmy, które je organizują, informują o tym w ogłoszeniu. Jest to element budowania wizerunku pracodawcy oraz zachęta dla osób, które nie są w stanie lub nie chcą uczyć się (i pracować) za darmo. Jeśli zatem czytamy ogłoszenie o stażu i nie ma w nim mowy o wynagrodzeniu (nie ma tez napisane, że staż jest bezpłatny), to i tak, na 99,9% możemy być pewni, że oferta dotyczy stażu bezpłatnego. Płatnym bowiem, firma by się pochwaliła. Oczywiście zawsze można do firmy zadzwonić i dopytać, jednak praktyka mówi, że raczej nie usłyszymy iż chcą nam zapłacić.