Co piąty staż stratą czasu

Czy odbywałeś bezpłatny staż? Nauczyłeś się czegoś? Jeśli tak, to miałeś szczęście – nie każdy stażysta może to powiedzieć o swoim stażu. Z badań Eurobarometru przeprowadzonych w krajach Unii Europejskiej, większość staży (60%) miało bezpłatny charakter a część z nich była zwykłą strata czasu.

Prawie 13.000 osób wzięło udział w badaniach Eurobarometru na temat staży. 46% badanych odbyło przynajmniej jeden staż. Niektórzy nawet kilka. W Polsce niedawno byliśmy świadkami akcji „nie robię tego  za darmo” kierowanej przeciwko bezpłatnym stażom.  Okazuje się, że bezpłatne staże to nie tylko nasz wynalazek, ale w wielu krajach Unii również stosuje się to rozwiązanie. Nie byłoby w tym może nic złego, gdyby nie to, że często staże po prostu niczego nie uczą. 30% stażystów, narzekało w badaniu, na to, że niewiele się nauczyło lub że warunki pracy były kiepskie, co czwarty uważał, że warunki ich pracy mocno różniły się od tego, w jaki sposób pracowali zatrudnieni pracownicy. 1/5 stażystów uznała, że staż niczego ich nie nauczył, co mogłoby się im przydać w przyszłym życiu zawodowym.

Wśród stażystów, którzy mieli szczęście dostawać wynagrodzenie za swoją pracę, pond połowa uznała, że pieniądze były za małe, by móc za nie przeżyć.

Czy warto stażować za darmo? W dobie bezrobocia warto zdobywać doświadczenie zawodowe na wszystkie możliwe sposoby, ale staż, który niczego nas nie uczy, lepiej od razu porzucić.