Co mogę poprawić? Najważniejsze pytanie na koniec stażu

Kończysz staż? Pamiętaj by porozmawiać ze swoim opiekunem i zadać mu jedno,bardzo ważne pytanie – „Co mogę poprawić, by być lepszy w tym co robiłem na stażu.” Dlaczego to takie ważne?

Staż jest po to, by stażysta zdobył nowe kompetencje, nauczył się praktycznych umiejętności i poznał smak prawdziwej pracy (a nie tylko uczelnianych projektów). Podczas stażu, nauka nie opiera się jedynie na zadaniach jakie wykonujemy – stażysta uczy się również pracy w zespole, zachowania w grupie pracowniczej i wobec przełożonego. Bardzo często to nie to jak dobrze realizował zadania jest wyznacznikiem tego, czy pracodawca jest zadowolony ze stażysty, ale to jak budował relacje i jaki był w trakcie pracy. Czy wykazywał zaangażowanie i inicjatywę, czy chciało mu się uczyć, czy rozumiał polecenia, czy dał się polubić członkom zespołu, czy nie było z nim problemów. Dla stażysty to dobra opcja na to, by dowiedzieć się jakie jeszcze kompetencje musi zdobyć,nad czym popracować a jakie zachowania zostały negatywnie ocenione.

Referencje nie zawsze miarodajne

Wielu pracodawców daje stażystom na koniec stażu referencje, które mogą oni wykorzystać w kolejnych staraniach się o pracę. Jeśli stażysta zrobił dobre wrażenie otrzyma rzetelne i pozytywne referencje. Problem w tym, że jeśli pracodawca czy opiekun stażu nie był ze stażysty zadowolony, to … często nie powie o tym stażyście. A przynajmniej nie wprost i nie w pełni. Dlaczego? Otóż rozmowa, w której dajemy komuś negatywną informację zwrotną jest trudna i nieprzyjemna dla obu stron – również dla osoby, która takiej informacji udziela. Może się ona obawiać, że nie zostanie dobrze zrozumiana, urazi osobę z którą rozmawia, sprawi jej przykrość lub wywoła złość. W rozmowach z pracownikami niestety nie można takich rozmów uniknąć – pracodawca chce by jego pracownicy, za wynagrodzenie które im płaci, wykonywali swoją prace rzetelnie i coraz lepiej. W przypadku stażysty taka rozmowa z punktu widzenia pracodawcy nie niesie prawie żadnych korzyści – stażysta i tak odchodzi i kto inny będzie się borykał z jego niedociągnięciami. Po co pracodawca ma robić sobie wroga? Lepiej powiedzieć parę miłych słów i się stażysty pozbyć.

Niestety taka postawa nie pomaga stażyście – jak masz pracować nad swoimi brakami, skoro nie wiesz na czym polegają. Dlatego na rozmowie na zakończenie stażu, trzeba zmotywować pracodawcę do tego, by otwarcie powiedział nam, co było nie tak. Jeśli jednak użyjesz takiego sformułowania, to z reguły otrzymasz odpowiedź, że w zasadzie wszystko było w porządku (bo po co robić sobie wrogów). Dlatego znacznie lepszym pytaniem jest pytanie o to, co możesz poprawić i nad czym powinieneś popracować. Takie pytanie zadane pracodawcy pozwala mu nie wytykać ci wprost tego co zrobiłeś źle – zamiast tego potraktować problem rozwojowo i udzielić ci wskazówek.

Aby na zadane pytanie dostać mogącą cię czegoś nauczyć odpowiedź pamiętaj by:

Zapisz uwagi, jakie daje ci opiekun stażu i chowając dumę do kieszeni i przełykając gorzką pigułkę prawdy zastanów się, co możesz zmienić i nad czym popracujesz w pierwszej kolejności.