Absolwent – mobilny, doświadczony i szukający znajomości by dostać pracę?

Deloitte oraz Katedry Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej przeprowadziły badanie dotyczące sposobu postrzegania rynku pracy przez studentów i świeżo upieczonych absolwentów. Z raportu wyłania się obraz absolwenta kiepsko przygotowanego do poszukiwania pracy, dość biernego  w poszukiwaniu pracy, ale jednocześnie chcącego się rozwijać i zdobywać doświadczenie. Takie nastawienie powinno zmienić podejście pracodawcy do studentów i absolwentów. Zwłaszcza, że studenci deklarują spora mobilność.

Z badań trudno w zasadzie wyłonić jednoznaczny obraz przyszłego początkującego pracownika –  z jednej strony studentom zależy na atmosferze w pracy, możliwości zdobywania doświadczenia, work – life balance, a pensja jest dopiero na piątym miejscu, z drugiej zaś prawie 70% deklaruje, ze jest w stanie pracować po 12 godzin na dobę, jeśli idzie za tym szybki awans i wysoka pensja – czyżby punkt widzenia studentów zależał od sposobu w jaki zadano pytanie?

W porównaniu do typowego polskiego pracownika, studenci okazują się jednak być znacznie bardziej mobilni – tylko 12% nie zdecydowałoby się na przeprowadzkę do innego miasta gdyby otrzymało intratną i ciekawą ofertę – 71% zrobiłoby to bez wahania. Za granicę – z tych samych powodów wyjechałoby 57%. Zagraniczne firmy mogę więc niedługo zacząć bardziej efektywnie drenować nasz rynek ze specjalistów.

Firmy, które chcą rekrutować absolwentów będą musiały przyzwyczaić się do zmian w myśleniu dzisiejszych studentów, w porównaniu do obecnych 30-40 latków. Dla studentów, najważniejszym źródłem wiedzy o rynku pracy jest Internet – deklaruje to 87% badanych. Studenci szukając pracy częściej korzystają  informacji zawartych na stronach firm niż w serwisach ogłoszeniowych. Jedna rzecz jednak się nie zmieniła – najczęściej wybieranym sposobem znalezienia pracy nadal są znajomi – bezpośrednie znajomości w firmach za skuteczne uważa 86% absolwentów, a rekomendacje od znajomych – 83%

To co ważne dla poszukujących pracy, to niestety brak przygotowania do radzenia sobie na rynku pracy – aż 70% studentów nie czuje się przygotowanych przez uczelnię do szukania pracy (mimo tego iż połowa z nich uczestniczyła w warsztatach w tym zakresie -takie warsztaty często organizują jednak zarówno prywatne firmy szkoleniowe, biura karier jak i pracodawcy w ramach współpracy z uczelniami.)

Czy Wy czuliście się przygotowani do radzenia sobie na rynku pracy po ukończeniu szkoły? Skąd czerpiecie wiedzę na temat tego jak szukać pracy i jak rozwijać swoją karierę?