8 na 10 maturzystów chce na studia

Po studiach pracy nie ma – przekonuje się o tym właśnie co piąty polski absolwent, który bezskutecznie stara się znaleźć zatrudnienie za stawkę jaka pozwala na przeżycie (nie mylić z godnym życiem). Mimo to, młodzież licealna nadal garnie się na studia, a w przyszłości młodzi ludzie widzą siebie jako managerów i kierowników.

Jak wynika z badań prowadzonych przez Gemius, 80% młodzieży licealnej swoją edukacje po maturze zamierza kontynuować na studiach. Ponad 3% licealistów chce w przyszłości ukończyć studia MBA. Praca „zwykłego specjalisty” nie usatysfakcjonuje wszystkich. Co czwarty licealista pragnie być managerem. Na szczęście wśród osób tych są tez takie, które rozumieją to, że ilość stanowisk kierowniczych jest ograniczona i niższa niż ilość miejsc dla podwładnych – osoby te planują rozkręcenie własnego biznesu.

Mamy niezwykle ambitną młodzież. Chce zdobywać wykształcenie, rozwijać się, zarządzać i mieć ciekawą i pełną wyzwań pracę. Z jednej strony jest z czego się cieszyć. Z drugiej? Przy braku osób, które chcą pracować fizycznie lub wykonywać pracę sprzedawcy możemy doczekać się nie lada zapaści na rynku. Pamiętajmy jednak, że czasy w których na jednego pracownika przypadało 3 kierowników dawno już minęły (a jeśli zdarzają się nadal, to jedynie w polityce).

Jak myślicie, czy ten pęd za wiedzą i „kierownikowaniem” a niechęć do tego by być sprzedawcą lub rzeźnikiem to kwestia ambicji edukacyjnych czy efekt społecznego przekonania, że jedynie mając własną firmę bądź kierownicze stanowisko można rzeczywiście zarobić na przyzwoite życie?