7 pytań o praktyki jakie usłyszysz na rozmowie kwalifikacyjnej

Staże i praktyki to podstawowe doświadczenie zawodowe osoby świeżo po studiach szukającej pracy. Często to jedyne doświadczenia, jakie młody człowiek ma za sobą i jakimi może się pochwalić w czasie spotkania rekrutacyjnego. Warto przygotować się na kilka pytań, które mają dużą szansę pojawić się na spotkaniu.

1.Dlaczego zdecydował/ła się Pan/Pani na ten staż?

Wybór pierwszych praktyk i staży i motywacja, która temu przyświeca ma niebagatelne znaczenie dla zdiagnozowania tego, co młodego człowieka do pracy motywuje. Jeśli przez cały okres studiów odbył jedynie te praktyki, które były obowiązkowe, to znaczy, że jego motywacja do pracy i rozwoju może być dość słaba. Jeśli zdecydował się na żmudny i trudny proces rekrutacji w którejś z dużych korporacji to znaczy, że być może nie boi się wyzwań. Jeśli próbował różnych staży i praktyk w wielu obszarach to nie tylko może mieć  szerokie doświadczenie, ale również być może mocno poszukiwał tego, co sprawia mu radość i co będzie jego pasją (i być może już to odnalazł), a jeśli zdecydował się na staż, bo „koledzy polecali” to może być osoba zależną i łatwo sterowalną przez innych. Co zatem odpowiedzieć? Jeden dobrej odpowiedzi tu nie ma, ale warto pamiętać o tym, by pokazać, że wybór praktyk był samodzielną motywacją i chęcią rozwoju.

2.Jakie były Pana/Pani podstawowe obowiązki?

W CV kandydaci wpisują różne rzeczy – nawet zwykłe stanie z tacą z kieliszkami podczas wernisażu, bywa określane jako „współkoordynowanie, obsługa bankietu i dbanie o samopoczucie gości VIP” (autentyk). Dlatego doświadczony rekruter rzadko kiedy polega na opisie obowiązków z CV za to prosi o wyjaśnienie tego, co kandydat napisał, lub opowiedzenie o standardowym dniu pracy. Jeśli okaże się, że kserowanie uznałeś za „dbanie o prawidłowy obieg dokumentów w firmie” to raczej reszta Twoich słów nie zostanie potraktowana poważnie.

3.Czego się Pan / Pani nauczyła?

To niezwykle ważne pytanie – chodzi w nim nie tylko o kompetencje twarde (naukę określonych umiejętności), ale również o miękkie doświadczenia – naukę pracy w zespole, wiedzę na temat narzędzi jakie stosuje się w firmie. Przed rozmową warto zatem na spokojnie usiąść i przypomnieć sobie jakie rzeczy robiliśmy na praktykach i co nam one dały. Nawet jeśli parzyłeś kawę i kserowałeś, to wiedze wyniosłeś – np. taką, że nie opłaca się robić praktyk w takim miejscu. Jeśli kolejne wybrałeś mądrzej, to plus dla Ciebie.

4.Za co był/ła Pan/Pani odpowiedzialna?

Nawet najprostsze zadanie jest jakąś odpowiedzialnością. Oczywiście praktykanci nie mają jej zbyt dużej, ale zawsze coś się znajdzie – jeśli praktykant nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie, to oznacza, że być może unika odpowiedzialności (i będzie unikał jej w pracy).

5. Co się Panu / Pani podobało w czasie praktyk

To pytanie obrazuje to, jaki typ zadań najbardziej czy odpowiada – czy takie w których masz odpowiedzialność? Czy może takie, w których pracujesz w zespole? A może takie w których masz coś zrobić według wzoru i robisz to samodzielnie? Kandydat najczęściej nie zdaje sobie przy tym pytaniu sprawy z tego, o co tak naprawdę pyta osoba rekrutująca. Tymczasem na podstawie takiego pytania wyciąga się wniosek, czy zadania, jakie na pracownika czekają w pracy będą mu odpowiadać (i będzie zadowolony) czy będą dla niego trudne lub nużące (i w efekcie rośnie ryzyko tego, że pracownik odejdzie z pracy).

6.Czy była możliwość pozostania po praktykach?

Spora ilość firm w ramach praktyk prowadzi tzw. przedłużoną rekrutację. Oznacza to, że praktyka lub staż to sposób na to, by znaleźć pracownika i wypróbować go, a dopiero po takim okresie próbnym podjąć decyzję co do dalszej współpracy. Jeśli zatem praktyki nie zakończyły się zatrudnieniem, pojawia się pytanie dlaczego tak się stało. Czy firma nie miała wolnego etatu czy może wybrany został inny praktykant? A może po prostu stażysta nie otrzymał takiej propozycji?
Na takie pytanie najlepiej odwołać się do polityki firmy – czyli podkreślić, że firma nie posiadała wolnego etatu a praktykantów zatrudnia w trybie ciągłym. Oczywiście, jeśli to ewidentna nieprawda, to kłamać nie warto – może się zdarzyć, że pracodawca zadzwoni po referencje i wtedy dowie się, że i owszem plan zatrudnienia był, ale praktykant się nie sprawdził. Jeśli praktyki były słabe a ty nie robiłeś na nich niczego sensownego, zawsze możesz powiedzieć również, że nie byłbyś zainteresowany pracą, która po prostu okazała się mało rozwojowa i interesująca.

7.Czy można prosić o kontakt do pracodawcy celem potwierdzenia referencji?

Wiele firm po praktykach i stażach daje referencje pisemne. Te firmy, które oferują praktyki często, mają nawet gotowe szablony referencji – w efekcie papierowe referencje niewiele znaczą i są mało wartościowe dla potencjalnego pracodawcy – zwłaszcza, jeśli gościł u siebie już kilka osób z tej samej firmy i wie, że referencje u każdego brzmią niemalże identycznie. Nie znaczy to, że pracodawcy referencji nie chcą – często zwracają się z prośbą o udostępnienie bezpośredniego kontaktu do przełożonego praktykanta lub stażysty. (Dlatego w czasie praktyk naprawdę warto dawać z siebie wszystko). A co jeśli nie przekażesz numeru do byłego managera? W takiej sytuacji może się zdarzyć, że bitwę o pracę wygra inny absolwent. Pamiętaj zatem, by kończąc praktyki numer telefonu do poprzedniego managera zabrać i zadbać o to, by udzielił pozytywnych referencji.