6 powodów, dla których warto często zmienić pracę na studiach

cricket-1345065_640Zdecydowałeś się podjąć pracę w czasie studiów, a Twoja motywacja jest głównie zarobkowa? Pamiętaj o tym, by co jakiś czas zmieniać pracę – okres studiów jest najlepszy na zbieranie doświadczeń i nie warto poświęcić go tylko jednej firmie (o ile nie awansujesz w niej w międzyczasie). Dlaczego warto to robić?

1. Możliwość poznania różnych branż

Zmiana pracy powinna odbywać się w różnych branżach – dzięki temu masz okazję na to, by sprawdzić co lubisz i co cię interesuje. Oczywiście, jeśli jesteś studentem, nie możesz spróbować wszystkiego, ale postaraj się zmieniając pracę iść w różnych kierunkach – pracować i w sklepie i w biurze i w hotelu i w restauracji i gdzie się tylko da. Te doświadczenia, pozwolą ci określić to, co lubisz i co chcesz robić. Pozwolą ci znaleźć branżę, z którą będziesz się mógł związać (a przynajmniej określą te, z którymi nie chcesz mieć nic do czynienia).

2. Możliwość poznania różnych stylów zarządzania

W każdej firmie pracuje się nieco inaczej, bo w każdej jest inny szef. Jeśli masz małe doświadczenie, to tak naprawdę nie wiesz, czy szef którego masz jest „dobry” czy „zły”. Zmiana pracy i praca z różnymi kierownikami pozwala poznać różne style zarządzania i przekonać się w jakich warunkach pracuje ci się dobrze a w jakich źle. Dzięki temu w przyszłości, kiedy dostaniesz się do docelowej firmy będziesz w stanie szybciej określić, czy jest to miejsce w którym możesz się rozwijać i rosnąć czy też lepiej z niego jak najszybciej uciekać. Innymi słowy mówiąc, spora ilość doświadczeń z różnymi szefami na początku kariery, pozwala ci zaoszczędzić czas na późniejszym etapie twojego życia.

3. Opcja na sprawdzenie różnych rodzajów prac

Staraj się wybierać pracę w różnym charakterze. Nie zawsze tylko w sprzedaży czy obsłudze klienta. Staraj się robić różne rzeczy . Pozwoli ci to poznać różne style pracy i zadecydować czy chcesz swoją karierę związać z pracę z ludźmi czy pracą przy komputerze, z pracą w terenie czy w biurze itd. Pamiętaj,  by również sprawdzić to, jak pracuje się w małej i dużej firmie. Dzięki temu możesz już na studiach przekonać się czy korporacja jest dla ciebie czy może lepiej pracować w mniejszej firmie.

4. Możliwość lepszej negocjacji wynagrodzenia

Jeśli idziesz na pierwsza rozmowę kwalifikacyjną to nie wiesz tak naprawdę, ile chcieć. Opierasz się na rankingach, informacjach z internetu bądź zgadzasz na to, co zostanie ci zaproponowane. Nie umiesz odnieść ilości pracy do wynagrodzenia. Dzięki kilku doświadczeniom zawodowym potrafisz już oszacować wymagania pracy i odnieść je do wynagrodzenia. Możesz też lepiej negocjować, bo kilka razy to robiłeś. Zdarza się, że w korporacji na stanowisku niższym zostaje zatrudniona osoba o wyższym wynagrodzeniu niż osoba, która ma takie same albo wyższe kompetencje, ale po prostu nie umiała się wycenić.

5. Duża ilość znajomych (networking)

Jeśli często zmieniasz pracę, to poznajesz sporą ilość ludzi. Takich samych studentów jak ty. Osób, które na razie robią i studiują różne rzeczy, ale w przyszłości będą pracować w różnych miejscach. Osób, które będą polecać znajomych do pracy a nierzadko decydować o rekrutacji. Ludzi, którzy znają innych ludzi. Nawiązywanie takich kontaktów nawet poprzez Facebook’a może przełożyć się na lepsze możliwości pracy w przyszłości.

6. Łatwość zmiany pracy i niskie konsekwencje bycia skoczkiem

W czasie kiedy jesteś na studiach to, że często zmieniasz prace jest naturalne – przecież są sesje, egzaminy i większość pracodawców zatrudnia jedynie tymczasowo. Zatem częste zmiany pracy nie dziwią obaw o brak lojalności jak to samo działanie już po studiach. Poza tym, kiedy już będziesz mieć na koncie doświadczenie w obszarze w którym faktycznie chcesz rozwijać swoją karierę, to te wszystkie sklepy, hotele i gastronomie po prostu wykasujesz.

Tagi: