5 mitów o studiowaniu

Wokół studiów krąży wiele legend i mitów. Pod lupę bierzemy pięć z nich. Jak się mają do rzeczywistości?

  1. Studia wpłyną na moją karierę zawodową

I tak, i nie. Jeśli Twój wybór padł na studia, które dadzą Ci konkretny zawód, a Ty chcesz w tym zawodzie pracować, to założenie jest słuszne. Nie jest słuszne, jeśli masz inne plany bądź tak się potoczy Twoja kariera. Na pierwszy plan wysuną się Twoje zdolności, umiejętności, predyspozycje, zmysł organizacyjny, a nawet nieco szczęścia bądź zrządzenia losu. Pierwszy staż lub pierwsza praktyka mogą podsunąć Ci pomysł na przyszłość.

  1. Po studiach z łatwością znajdę pracę

Łatwiej Ci będzie, jeśli już na studiach będziesz próbować swoich sił w różnych przedsięwzięciach. Pomoże Ci to zbudować pewność siebie, nabyć nowe umiejętności i zwrócić uwagę pracodawcy. Same studia nie otworzą drzwi do kariery. Dobre oceny poprawiają samopoczucie, ale niech przy okazji Cię nie zwodzą – to dla pracodawcy nie jest karta przetargowa. Podobne wyniki osiągają też inni. Ty masz pokazać zaradność, wolę walki, łatwość w godzeniu obowiązków.

  1. Teraz studiuję – nie muszę pracować

Nie musisz, ale więcej na tym stracisz niż zyskasz. Potem okaże się, że brakuje Ci doświadczenia, obycia, umiejętności, jakich pracodawcy pożądają. Ale zanim to się stanie, teraźniejszość też będzie dla Ciebie mniej łaskawa. Wygodna, ale nieproduktywna. Nie wybijesz się na niezależność. A z nią przez życie idzie się efektywniej. Uczysz się godzić obowiązki, nadajesz im priorytet, budujesz karierę na miarę Twoich oczekiwań.

  1. Nauka na 2 dni przed sesją wystarczy

Dlaczego jak zwykle wszystko jest na ostatnią chwilę? Powodów jest mnóstwo, i tych poważnych, i niepoważnych. Kończy się podobnie – stres sięga apogeum, nieprzespane noce, zmęczenie, przerażenie… Czy warto? Trudno znaleźć powód, dla którego odpowiedź na to pytanie byłaby twierdząca. Porządek i systematyczność mają zdecydowanie więcej atutów. Wiedza jest dzięki temu wyższej jakości. Poza tym taka dyscyplina to dobre ćwiczenie przed pracą, gdzie należy panować nad sytuacją od początku do końca.

  1. Impreza goni imprezę

Nie zaklinamy rzeczywistości. Studia to wyjątkowy okres i takim powinien pozostać. Zachęcamy tylko, by akcenty rozkładać w miarę równomiernie – zabawę połączyć z pożytecznym działaniem. Postawić na rozwój, próbować sił w kołach, stowarzyszeniach, angażować się w staże i praktyki, wykorzystywać potencjał mediów społecznościowych i giełd pracy, takich jak InfoPraca.pl.

InfoPraca.pl