Jak zmniejszyć stres i zachować dobre samopoczucie w czasach kryzysu? 6 skutecznych kroków.

 

Mimo, że życie społeczne pozornie wróciło do normy: możemy zdjąć maseczki i pracować z biura, a wiele osób wyjechało na urlop, to liczba zachorowań dramatycznie wzrosła. 68% Polaków obawia się 2 fali epidemii i idących za tym konsekwencji: globalny kryzys gospodarczy, ponowna długotrwała izolacja, czy strach przed zakażeniem.

W związku z tym wielu z nas odczuwa emocjonalne turbulencje w obliczu takiego wyzwania. Niektórzy z nas stracili źródła zarobku i szukają nowej pracy stałej lub tymczasowej, a inni mają je znacząco obniżone. Jak sobie z tym poradzić, jak obniżyć poziom stresu i poprawić komfort swojego życia? 

Długotrwały stres i niepokój, czy poczucie silnego zagrożenia powodują zmiany w naszym organizmie. Jesteśmy narażeni na działanie takich hormonów jak adrenalina czy kortyzol, które w zwiększonej dawce mogą obniżać naszą sprawność intelektualną. Innym przykrym skutkiem jest poczucie zniechęcenia i niższa niż dotychczas energia i motywacja do działania i np. szukania nowej pracy, czy dodatkowej pracy tymczasowej.

Mamy wrażenie tzw. niskiej sprawczości, że “nic nie ma sensu”. I tutaj jest spora rozbieżność, każdy inaczej reaguje na obecną sytuację: jedni czują się bezradni i popadają w apatię, inni odczuwają lęk, ktoś może być rozgniewany i sfrustrowany. Zdarza się też rozczarowanie, pretensje i poczucie winy.

Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami? 

1. Zamiast tłumić emocje  – pozwól im zaistnieć

Niektórzy psychologowie podpowiadają metodę 4Z: zauważ,  zdefiniuj, zaakceptuj, zredefiniuj (określ na nowo).

Co to znaczy w praktyce? Gdy coś poczujesz, zatrzymaj się na kilka sekund. Po prostu zaobserwuj co to za emocje: wstyd, lęk, złość, tęsknota? Nazwij je.
Następnie trzeba dać sobie pozwolenie, aby się zezłościć lub wypłakać. Absolutnie nie tłumić, bo to tylko pogorszy sprawę i my lub nasi bliscy oberwiemy rykoszetem.

To właśnie jest forma akceptacji, dopuszczenia emocji do głosu. A gdy już się stanie, ona sama odpłynie, a my poczujemy ulgę. Jak to się stanie to zyskujemy oddech i możemy emocję przekształcić na nową. Jak? Powiedz sobie w duchu:  “OK już się zezłościłam, teraz mi przeszło i czuję spokój. Nie mam na to wpływu, więc odpuszczam.”

2. Odpuść i pozwól sobie na relaks

Powiedz sobie w duchu “Tak, mogę mieć gorszy dzień i dziś sobie odpuszczam”. Daj sobie czas na odpoczynek, spacer i relaks. Trudne czasy niepewności w zw .z nasileniem epidemii dodatkowo mogą obciążać nasz układ nerwowy, dlatego regeneracja jest taka ważna. Zadbaj też o zdrowy sen ok 7-8 h i chodzenie spać przed 00:00.

3. Odetnij się od mediów i presji otoczenia. Proś o wsparcie.

Tak samo, jak narzekanie na swoją sytuację, czy przejmowanie się krytyką z zewnątrz. To tylko wpędza nas w dołek i podcina skrzydła. Jak tego uniknąć? W przypadku mediów wystarczy zastąpić je czymś konstruktywnym np. ciekawy film, książka, kurs online.

Natomiast co do otoczenia, ważne jest, aby się z nim komunikować otwarcie i sygnalizować jak się czujemy. Nie ma wstydu w tym, aby poprosić o pomoc, czy wsparcie naszych najbliższych. W czasach koronawirusa wiele osób spotyka podobny los. Nie jesteś sam z problemem utraty pracy. Znajdź grupę podobnych sobie osób i wzajemnie się wspierajcie lub polecajcie do pracy.

4. Pamiętaj o oddychaniu i ruchu

Na szybkie uspokojenie nerwów działają też techniki oddechowe, powolne głębokie wdechy i wydechy z pauzą pomiędzy. Chwila oddechu pozwala nam znaleźć przestrzeń w głowie i odzyskać racjonalne myślenie. Filmiki instruktażowe do techniki oddychania znajdziesz m.in tutaj.

5. Działaj – zamiast stać w miejscu  – praca naprawdę jest!

W przypadku szukania pracy, nie ma co ulegać plotkom lub przejmować się historiami zasłyszanymi od znajomych. Po prostu próbuj i sprawdzaj w nowych miejscach, wyjdź poza schemat i aplikuj np. do nowej branży, albo do pracy za granicą. Aktualnie najwięcej ofert można znaleźć:

Teraz jest bardzo dobry czas na pracę sezonową, zarówno w Polsce i w Europie. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule.

Teraz jest bardzo dobry czas na pracę sezonową, zarówno w Polsce i w Europie. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule. Na naszym portalu infopraca.pl, obserwujemy nawet 20% wzrost publikacji ofert z agencji HR i ogłoszeń tymczasowych. Działaj tam, gdzie możesz, testuj nowe miejsca. Wyślij CV w odpowiedzi na ogłoszenie, na które nie ośmielił/ła byś się wcześniej aplikować.

Badania wskazują, że aż 61% jest gotowych podjąć pracę inną od swoich poprzednich doświadczeń zawodowych, a 45% kandydatów chce spróbować swoich sił na emigracji i wyjechać za granicę do pracy, nawet poniżej swoich kwalifikacji.

6. Zmień czarne wizje na optymistyczne

Epidemia i kryzys mają charakter globalny i wszyscy jesteśmy w tym razem. Wszyscy odczuwamy dokładnie te same emocje, tylko z różnym natężeniem i w różnym czasie.

Nieprzewidywalne czasy, nowa sytuacja gospodarcza, wbrew pozorom może się okazać szansą dla Ciebie na odważne decyzje i ciekawe wydarzenia. To wyzwanie dotyka wielu osób, nie jesteś sam. Tak więc pamiętaj, głęboki oddech i działaj do skutku, ale nie na siłę. Rozwiązanie przyjdzie samo we właściwym czasie.