Czy przed Świętami jesteśmy bardziej hojni? O tym, w jakie akcje najchętniej angażują się Polacy i dlaczego.

Święta nastrajają w niezwykły sposób. Budzą się w nas bardzo wzniosłe uczucia i reakcje. Mamy chęć pogodzić się z tymi, z którymi dawno nie rozmawialiśmy lub bezinteresownie pomagać obcym osobom. Badania wskazują, że w okresie świąteczno-noworocznym rośnie w nas skłonność do życzliwych gestów i odruch hojności. Stąd częściej niż w innym czasie angażujemy się w akcje charytatywne. W tym artykule przyjrzymy się w co w tym roku najchętniej angażują się Polacy. I dlaczego stajemy się bardziej szczodrzy pod koniec grudnia.


 

Wg. ankiety przeprowadzonej przez Deloitte ponad 70% Polaków planuje wesprzeć inicjatywy charytatywne właśnie w okresie Świąt. Co roku przed Świętami rośnie zainteresowanie organizacjami pomocowymi i wolontariatem. W tym roku jest jest inaczej, ze względu na pandemię i zaostrzone  przepisy, zamiast osobistego wsparcia i pomocy fizycznej częściej wybieramy wpłaty na konto organizacji pomocowych. 35% ankietowanych chce pomóc osobom, starszym i najbiedniejszym.

Osoby zapytane w ankiecie wskazały także ile przeznaczamy na pomoc. Gdy sięgamy do portfela, najczęściej deklarowaną pomocą finansową jest wysokość ok 100 zł.

 

Jakie akcje wspieramy najchętniej?

W tym roku  głównie pomagamy na odległość. Popularne inicjatywy przybrały wirtualną pomoc. Mniej osób, w porównaniu z latami poprzednimi, osobiście bierze udział w aktach pomocy. Co nie oznacza, że najbardziej znane formy pomocy, takie jak przygotowanie zakupów dla biednych rodzin, paczki, organizacja kolacji, czy spacery, zostały zawieszone.

Przed Świętami w akcje charytatywne angażują się nie tylko indywidualne osoby, ale całe firmy. 

Wg. ankiet przeprowadzonych przez SWPS, największy rozgłos i najliczniejsze grono pomagających zyskują  Finał WOŚP i „Szlachetna Paczka”. Można powiedzieć, że są one polskim fenomenem społecznym, ze względu na masową ilość współuczestniczących osób.

 

Co powoduje, że jesteśmy hojni i chcemy pomagać?

 

WOŚP i Szlachetna Paczka, to już niemalże święto i pospolite ruszenie. Deklarujemy, że nasz zapał do pomocy jest spowodowany tym, że ufamy obu akcjom, ponieważ wiemy komu konkretnie pomagamy, znamy cel i możemy go zweryfikować. Dodatkowo widzimy efekty naszego udziału, konkretna rodzina dostaje paczkę, a w przypadku WOŚP, widzimy rzeczywisty zakup sprzętu medycznego i szpitale do którego trafia. 
Kolejna sprawa, która wpływa pozytywnie na naszą hojność to dobrowolność składki i możliwość wyboru kwoty wsparcia.

Inne szeroko rozpowszechniane akcje przedświąteczne to:

W tym roku liczy się wsparcie dla szpitali

 

Rok 2020 przyniósł nam wiele zmian. Grupą osób, która w tym czasie szczególnie potrzebuje wsparcia są służby medyczne. Już w marcu podczas 1-szej fali pandemii można było zaobserwować wzrost zainteresowania pomocą dla pracowników szpitali. Pamiętacie akcję  #hot16challange gdzie po zarapowaniu kilku linijek można opłacało się na zbiórkę dla lekarzy?

W grudniu zapotrzebowanie na wsparcie służb medycznych wzrosło. Czego im najbardziej potrzeba oprócz łóżek, gdzie można bezpiecznie położyć chorych i oprócz sprzętu medycznego w postaci respiratorów? Najbardziej brakuje ludzkich rąk do pracy. Dlatego Infopraca.pl, jako czołowy portal dla poszukujących pracy, jest pomysłodawcą akcji Wsparcie dla szpitali”

Akcja jest skierowana głównie do szpitali tymczasowych w całej Polsce i polega na gotowości do bezpłatnej pomocy w rekrutacji personelu. Na naszym portalu publikujemy ogłoszenia o pracę w konkretnych szpitalach i placówkach medycznych. Dodatkowo akcję wspieramy promocją w serwisie oraz kampaniami w mediach społecznościowych, 

Naszym celem jest gdzie pomoc w znalezieniu osób gotowych do pracy, posiadających stosowne kwalifikacje, w zgodzie z zapotrzebowaniem na personel medyczny. Przykładowe ogłoszenie, wskazujące na to kogo głównie szukają szpitale tymczasowe, można zobaczyć tutaj 

Drogi czytelniku, jeśli chcesz się przyłączyć do naszej szlachetnej akcji, masz taką możliwość. Zachęcamy Cię do zajrzenia na naszą stronę dotyczącą wsparcia dla szpitali i zastanowienia się, czy masz w swoim otoczeniu osoby, które mogłyby podjąć taką pracę w szpitalach. Możesz także udostępnić informacje na swoim portalu społecznościowym. 

A może znasz kogoś kto pracuje w szpitalu, gdzie taka pomoc jest konieczna? Też możesz powiedzieć im o naszej akcji.

 

Co nas motywuje do pomocy i jakie mamy z tego korzyści

 

Psychologowie i teoretycy nauk społecznych zastanawiają się, co nas motywuje do niesienia pomocy. Analizowali jakie skutki wynikają ze wzmożonej aktywności charytatywnej. Zapytano Polaków w kolejnych ankietach, jaki widzą pożytek z odruchów serca.

Z odpowiedzi wynikało, że angażowanie się w akcje charytatywne wpływa korzystanie na:

Co więcej, każde nasze działanie w organizacjach pozarządowych, czy też wolontariacie stawia nas w lepszym świetle w ujęciu zawodowym. Rekruterzy zgodnie twierdzą, że  zaangażowanie w akcje ma korzystny wpływ na nasz wizerunek w oczach pracodawcy. To namacalny dowód na to, że motywuje nas w życiu coś więcej niż pieniądze, ze umiemy współpracować z innymi i jesteśmy wartościowi, bo działamy w imię szczytnych idei.

 

Zaangażowanie w akcje charytatywne dobrze wygląda w CV

 

Z powodzeniem można wpisać w CV każde nasze działanie w organizacjach społecznych. Specjaliści ds. HR radzą, aby wyróżnić konkretne nasze akcje i zadania, w których braliśmy czynny udział. Można to np. opisać w rubryce “o mnie” lub w sekcji zw. z naszymi cechami charakteru.  Spójrzmy na przykład, załóżmy, że piszemy o swoich zaletach, że jesteśmy pomocni, to warto jest dodać dopisek potwierdzający to w praktyce.

Np. “Jestem osobą uczynną i mam inicjatywę, dowodem na to jest moja działalność w organizacji X w trakcie której, wraz z różnymi osobami organizowałem wigilijne wsparcie w domach dziecka.” Brzmi to bardzo konkretnie i pozwala zbudować obraz naszej osoby, zanim jeszcze damy się poznać na żywo.

Podsumowując, czas przedświąteczny i noworoczny jednoczy Polaków. Chętniej niż w ciągu poprzednich miesięcy współuczestniczymy w akcjach charytatywnych lub też sami spontanicznie pomagamy potrzebującym.

Sposobów na wsparcie jest wiele. W 2020 przeważają niebezpośrednie formy pomocy, takie jak wpłaty pieniężne na konto wybranej fundacji lub przekazanie datku biednej rodzinie. Ponadto w tym czasie szczególnie ważne, aby przyczynić się do poprawy sytuacji polskiej służby zdrowia. Dlatego zachęcamy, aby dołączyć do pomocy w poszukiwaniu pracowników do szpitali tymczasowych razem z infopraca.pl Okazanie empatii osobom bardziej potrzebującym pomaga nam samym docenić to co mamy i doznać radości dzielenia się, zjednoczenia i współpracy. Wspólnie mamy większą moc!