Zwroty, przez które rekruter powątpiewa w twoje kompetencje

rp_wywiad-pytania311.jpgPodczas rozmowy kwalifikacyjnej, zadaniem rekrutera jest zbadanie poziomu naszych umiejętności i kompetencji.  Naszym – przedstawienie się z jak najlepszej strony i przekonanie go do tego, że potrafimy zrobić to, czego od nas oczekuje pracodawca. Niestety niekiedy podczas spotkania zaczynamy używać zwrotów, które wzbudzają u rekrutera czujność i powodują, że zaczyna on zastanawiać się, czy na pewno damy sobie na danym stanowisku radę. Jakie to zwroty?

Brałem udział w / Uczestniczyłem w

Brać udział można np. w spektaklu, siedząc cały wieczór na widowni. Takie właśnie wrażenie dotyczące twojego zakresu obowiązków ma rekruter, kiedy informujesz go o tym, że w czymś uczestniczyłeś. Zamiast tego zwrotu, użyj formy pokazującej odpowiedzialność – np. „ tworzyłem w ramach zespołu program artystyczny festiwalu – odpowiadałem za kontakt z wybranymi twórcami i kwestie organizacyjne dotyczące ich przyjazdu. W tym … itd.”

Robiliśmy, tworzyliśmy i inne „śmy

Kiedy mówisz o tym, że coś „robiliście” a nie jesteś królem, by mówić o sobie per „my król” to osoba z którą rozmawiasz nie ma pewności ani jasności, jakie były twoje obowiązki. Co konkretnie ty zrobiłeś przy tym projekcie, za co byłeś odpowiedzialny, jakie zadania wykonywałeś. Może o to dopytać, ale równie często zdarza się, że zamiast dopytać uzna, że byłeś po prostu jednym z członków zespołu pracującego nad projektem i twoja rola miała marginalne znaczenie. Jak zatem wybrnąć z odpowiedzią jeśli pracowałeś zespołowo? Możesz użyć formy „my” by opowiedzieć za co odpowiedzialny był zespół (np. „przygotowywaliśmy festyn z okazji Dnia Dziecka”) a następnie formy „ja” by opowiedzieć o twoich zadaniach (np. „ja byłem odpowiedzialny za znalezienie firm cateringowych, przedstawienie dyrekcji możliwość, przygotowanie umów oraz organizację całego zaplecza gastronomicznego na festyn”). Mów o tym, co ty robiłeś – a nie o tym, co robili inni. Podkreśl własne osiągnięcia i pokaż swoje własne kompetencje.

Miałem z tym do czynienia

Mieć do czynienia z danym oprogramowaniem czy zadaniem dla rekrutera najczęściej znaczy, że widziałeś dany program jak kolega z niego korzystał lub sąsiad z biurka obok robił takie zadania. Zwrot „miałem z tym do czynienia” podkreśla, że twoje kompetencje w danej dziedzinie są niezwykle słabe – wiesz, że coś dzwoni, ale w którym kościele to już nie masz pojęcia. Zamiast mówić, że miałeś z czymś do czynienia, opisz konkretnie swoje doświadczenia w zakresie danej kompetencji czy programu.

Tagi: