Zwolniłeś się i żałujesz? Jak wrócić?

Zdecydowałeś się zmienić pracodawcę, ale po kilku miesiącach w nowej firmie okazało się, że była to bardzo zła decyzja? W nowej firmie nie jest ani tak sympatycznie, ani też nie uczysz się tyle, ile myślałeś? Dałbyś wiele, aby móc cofnąć czas i się nie zwalniać? Jak to zrobić?

Wracać czy iść dalej?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zastanowić się nad tym, czy powrót do firmy to faktycznie dobra decyzja i czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby iść dalej i poszukać kolejnej firmy, w której zaczynałbyś z czystą kartą. Oczywiście nowa firma to kolejne ryzyko, ale jednocześnie nowe możliwości.
Nie wracaj do starej firmy jeśli:

Jeśli jednak były dla Ciebie jakieś sprzyjające okoliczności, a chęć zmiany wzięła się głównie z ciekawości, może warto rozważyć powrót. Jak to zrobić?

Przeanalizuj swój sposób odejścia z firmy

W jaki sposób rozstałeś się z firmą? Czy byłeś w porządku? Nie spaliłeś mostów? Jeśli rozstałeś się w zgodzie, to są szanse na powrót. Jeśli jednak forma rozstania pozostawiła nieco do życzenia (np. L4, bałagan, niedokończone sprawy, konflikt), to szanse na ponowne zatrudnienie są nikłe.

Sprawdź oferty pracy

Sprawdź, jak firma sobie radzi i wyciągnij wnioski, czy coś się zmieniło, czy nie. Sprawdź też koniecznie oferty pracy, jakie firma publikuje. Może będziesz mieć szczęście i będą szukać kogoś na Twoje miejsce. Sprawdź też, czy ktoś objął Twoje stanowisko. Jeśli pracowałeś na stanowisku samodzielnym, pojedynczym, to jeśli firma zatrudniła nową osobę, to o powrót będzie trudniej. Jeśli pracowałeś na stanowisku, na którym zatrudnionych jest więcej osób (sprzedawca, programista), to możesz mieć nadzieję, że znajdzie się miejsce także dla Ciebie.

Skontaktuj się z byłymi kolegami z pracy

Nawiąż kontakt z kolegami z byłej pracy. Niezobowiązująco podpytaj, co słychać w firmie. Jeśli będą pytać, jak u Ciebie, to nie udawaj, że wszystko jest w najlepszym porządku, tylko powiedz, że decyzja o zmianie pracy nie była najlepsza i nie jesteś zadowolony (są szanse, że ta informacja dotrze do osoby decyzyjnej). Nie narzekaj jednak za bardzo – nie chcesz przecież wrócić na gorszych warunkach niż poprzednio…

Bądź aktywny na profilu social media swojej starej firmy

Nie nachalnie i namolnie, ale od czasu do czasu polub coś – dzięki temu, Twój były szef będzie o Tobie pamiętał.

Kontakt z byłym przełożonym

Najwygodniejszą formą jest kontakt mailowy. Tobie pozwala na napisanie wiadomości dopracowanej i zbudowanej tak, by podać te informacje, które chcesz, a Twój przełożony ma czas, by się zastanowić.
Co powinno się znaleźć w takiej wiadomości?

Spokojnie czekaj na odpowiedź

Nie poganiaj przełożonego i nie wywieraj presji kolejnymi wiadomościami. Być może potrzebuje czasu na odpowiedź, może musi się z kimś skonsultować. Może być też tak, że firma nie uzna Cię za dobrego kandydata a szef zwleka z odpowiedzią, bo nie chce Cię urazić. Jeśli nie odezwie się wcale, to masz jasność, że firma ma inne plany. W większości przypadków dostaniesz odpowiedź, choć nie zawsze taką, jaką byś chciał. Ważne jednak, że spróbowałeś.