Znaczenie mowy ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Znaczenie mowy ciała, czyli niewerbalnych sygnałów wysyłanych podczas rozmowy, w wielu przypadkach jest niedoceniane. To błąd.

Oczywiście, nie możemy postrzegać mowy ciała jako czynnika o determinującym znaczeniu, ale warto przyjrzeć się temu zagadnieniu i w miarę możliwości starać się przyswoić podstawowe zasady rządzące komunikacją niewerbalną.

Uścisk dłoni jest jak najbardziej wskazany, jednakże powinniśmy kontrolować jego siłę i czas trwania. Sposób podawania dłoni również ma znaczenie –  uważajcie, by nie podawać dłoni zwróconej ku dołowi. Podając dłoń, należy utrzymywać kontakt wzrokowy z witaną osobą. Przestrzegając tych zasad, damy do zrozumienia, że jesteśmy osobą pewną siebie i zdecydowaną. Już od tego momentu zaczynamy budować nasz wizerunek, który poparty jasnością naszych wypowiedzi będzie pierwszym krokiem do sukcesu.

Nasze kolana powinny być zwrócone w kierunku rozmówcy. Splecione palce dłoni wzmocnią siłę naszych argumentów. Starajmy się nie dotykać ucha ani gładzić włosów, gdyż w ten sposób przekazujemy naszemu rozmówcy niepewność, która w większości wypadków nie jest pożądaną cechą charakteru. Przebieranie palcami będzie wskazówką, że jesteśmy zniecierpliwieni i chcielibyśmy już zakończyć rozmowę. Gestykulując – oczywiście z umiarem – starajmy się nie zaciskać pięści. Otwarta dłoń jest sygnałem szczerości naszej wypowiedzi.

Pamiętajmy o tym, że nawet najdoskonalsze opanowanie technik mowy ciała nie zastąpi inteligentnej komunikacji werbalnej. Przeczące sobie sygnały przekazywane za pomocą tych dwóch kanałów komunikacji (werbalnego i niewerbalnego) wywołują nieufność rozmówcy. Aby tego uniknąć, powinniśmy odpowiednio przygotować naszą wypowiedź i zastanowić się, jakie elementy niewerbalne możemy wykorzystać w celu lepszego i efektywniejszego przekazywania myśli.

Jeżeli będziemy świadomi znaczenia emitowanych przez nasze ciało określonych sygnałów niewerbalnych, będziemy również w stanie zinterpretować sygnały przekazywane przez naszego rozmówcę, co może nam pomóc w odczytaniu jego intencji, jeszcze zanim zostaną one przez niego sformułowane.