Czy wysyłając CV w języku angielskim bez takiego wymogu obniżasz swoje szanse na pracę?

rp_CV-pomoc3111111.jpgWiele firm – zwłaszcza międzynarodowych – oczekuje wysłania CV w języku angielskim. W wielu innych (w tym w dużej mierze mniejszych) przyjmuje się CV w języku polskim. Czy CV po angielsku, podczas gdy pracodawca oczekuje go po polsku – może być przeszkodą w otrzymaniu pracy?

Niestety może. Dzieje się tak najczęściej z 3 powodów:

Pracodawca nie zna angielskiego

Tak, to się zdarza. W niewielkich firmach nie każdy jest poliglota. Specjalista w swojej dziedzinie, który współpracuje z polskimi partnerami (bądź np. z Rosją) niekoniecznie mówi po angielsku. W efekcie, z takiego CV niewiele się dowie a poza tym, może nie mieć odwagi zapraszać na spotkanie osoby, co do której nie potrafi z całą pewnością stwierdzić jaki był jej np. zakres obowiązków.

Pracodawca uzna, że kandydat jest niechlujny

Jeśli nie było wyraźnej instrukcji by wysyłać CV po angielsku to po co to robisz? Może nie doczytałeś tej informacji? Po prostu jesteś nieuważny? Tak myśli wieli pracodawców  czy rekruterów. I po co robić takie wrażenie?

Pracodawca się po prostu zirytuje

I uzna, że skoro nie potrafisz słuchać już na etapie wysyłania aplikacji, to będzie z tobą problem również w pracy. Po co zatem w ogóle takim kandydatem się przejmować?

Tagi: