Wiedza o firmie – też w kontekście stanowiska

Kandydaci, którzy przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną, zawsze są pytani o powody aplikacji do tej właśnie firmy i o swoją wiedzę na temat organizacji, do której chcą się dostać. Nie służy to temu, by kandydat gloryfikował i zachwycał się firmą by podbudować ego osoby rekrutującej, ale temu, by sprawdzić, czy kandydat jest zaangażowany na tyle, że zadał sobie trud sprawdzenia, czym firma się zajmuje. Poza ogólną wiedzą o firmie, przed rozmową kwalifikacyjną warto również sprawdzić, jak firma działa w ramach tego obszaru działalności, w jakim chcemy pracować.

Co to oznacza w praktyce? Otóż o większym zaangażowaniu w proces rekrutacji świadczyć będzie nie tylko to, co kandydat dowiedział się o samej firmie i jej usługach, ale również to, czy zadał sobie trud zbadania tego, jak może wyglądać jego praca w określonym dziale.

Przykładowo – kandydujemy do działu marketingu, zatem sprawdzamy jakie narzędzia do tej pory firma wykorzystywała w ramach tego obszaru – czy korzystała z reklamy, jeśli tak to jakiej. Czy jej misja opiera się na budowaniu lojalności z klientem czy może na manipulowaniu ceną tak, by jej produkty były najtańsze na rynku.

Jeśli kandydujemy do działu IT, warto sprawdzić nad jakimi aplikacjami czy programami firma pracowała, jakie mogą być nasze zadania, z czym przyjdzie się nam w firmie zmierzyć. Jeśli do działu logistyki, to próbujemy dowiedzieć się jak duża jest dystrybucja towaru, czy firma ma własną flotę. Jeśli chcemy pracować w obszarze finansów lub księgowości, to sprawdzamy jaka jest forma prawna organizacji, jeśli do działu HR to badamy to czy firma jest duża, jaki jest jej wizerunek na rynku, jakie ma opinie na rynku pracy, kogo aktualnie poszukuje.

Ta wiedza pozwoli nam nie tylko określić bliżej nasze ewentualne zadania, ale pokazując na rozmowie to, że zapoznaliśmy się z firmą bliżej, jesteśmy pracą naprawdę zainteresowani. A być może w trakcie naszych poszukiwań znajdziemy coś, co pozwoli nam zadać dodatkowe pytania w trakcie spotkania, rozwiać nasze wątpliwości, dopytać o szczegóły.