W co wierzą Polacy? W nudę i „zwykłość”

Sukces i życie usłane różami, czy może wiecznie pod górkę? Czy Polacy są optymistami czy pesymistami (i jak może to wpływać na nasze życie zawodowe?)

Z badań profesora Czapińskiego przeprowadzonego na rodach wynika, że mamy dość ciekawe postrzeganie tego, jakie są szanse na to, że zdarzy się nam w życiu coś miłego lub coś przykrego. Wprawdzie jesteśmy optymistami jeśli chodzi o wydarzenie przykre (czyli raczej nie wierzymy w to, że spotka nas wypadek, choroba, zostaniemy okradzeni lub zdarzy się inna trudna lub kryzysowa sytuacja, ale jednocześnie nie wierzymy w to, że spotka nas w życiu coś pozytywnego. Innymi słowy, spodziewamy się nudnego, pełnego wydarzeń bez znaczenia, życia.

Jak takie postrzeganie świata wpływa na naszą karierę zawodową? Niestety nie ciekawie. Brak wiary w to, że mogą się nam przytrafić złe rzeczy sprawia, że:

Brak optymizmu w zakresie pozytywnych wydarzeń owocuje zaś:

Ślepa wiara w to, że będzie dobrze nie jest rozwojowa, ale jednocześnie przekonanie, że nic dobrego się nam w życiu nie przytrafi działa jak samospełniające się proroctwo -nie robimy nic w kierunku tego, by było nam lepiej, przekonani, że i tak nie będzie. W efekcie, spora część z nas ma nudne prace i mało znaczące kariery.