Uśmiech ważny w rekrutacji

Uśmiechasz się w pracy? Przez zaciśnięte zęby? A może wstydzisz się swojego uśmiechu? My, Polacy, uśmiechamy się zdecydowanie zbyt rzadko, a uśmiech może być dość istotny w procesie rekrutacji (a także podczas naszej zawodowej kariery).

Pamiętacie jak pisałam o urządzeniu instalowanym w japońskich punktach handlowych, którego celem jest monitoring tego, czy pracownicy uśmiechają się wystarczająco szeroko? W Polsce takich gadżetów nie mamy i w efekcie zajęliśmy ostatnie miejsce w badaniu Smiling Report, które za pomocą metody „tajemniczy klient” miało sprawdzić, jak bardzo przyjaźni i uśmiechnięci są nasi sprzedawcy. Na tle innych krajów wypadamy jednak blado. W zasadzie jesteśmy na szarym końcu.

Oczywiście, winą za to, że nasi sprzedawcy są bardziej ponurzy niż inne nacje, obarczane są kiepskie warunki pracy, w jakich pracują. Nie da się ukryć, że jeśli nam źle, to uśmiechać się jest bardzo trudno. Na szczęście też, żaden pracodawca nie sprowadził jeszcze z Japonii wspomnianych urządzeń i nie straszy sprzedawców zwolnieniem za kiepskie wyniki na skali uśmiechu. Warto jednak pamiętać o tym, by na czas poszukiwania pracy przypomnieć sobie, jak się uśmiechać.

Z innych badań przeprowadzonych przez jeden z gabinetów dentystycznych* wynika, że 71% pracodawców chętnie widziałoby w swojej firmie osoby o pięknym uśmiechu (zastanawiające jest to, że wynika z badań, iż co trzeci pracodawca kocha posępnych pracowników…). W przypadku stanowiska wymagającego kontaktu z ludźmi, piękny (a przynajmniej przyzwoity) uśmiech, to wymagania 95% pracodawców. Warto pamiętać o tym „drobnym” ustnym szczególe, zwłaszcza wtedy kiedy szukamy pracy, bo rzeczywiście może być tak, że choć mamy doświadczenie zawodowe i kompetencje, nie otrzymujemy propozycji zatrudnienia ze względu na niską jakość uzębienia. I choć sprawdzanie jakości uśmiechu może wydawać się nieco dziwaczne (lub przypominające zakup konia, którym w standardzie sprawdza się zęby), to sami pomyślcie – czy szczerbaty handlowiec robi na Was dobre wrażenie?

*badania przeprowadzone przez klinikę dentystyczną Danuta Borczyk w Katowicach