Umiejetność pracy w zespole – co to znaczy?

W większości zawodów, które wykonujemy pracujemy w zespołach. Praktycznie trudno wyobrazić sobie stanowisko, na którym nie musielibyśmy z nikim współpracować. Nawet jeśli nie pracujemy bezpośrednio z naszymi kolegami z pracy, wo współpracujemy z managerem czy klientem. Dlatego, umiejętność pracy w zespole jest jedną z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców kompetencji. I bardzo często będziemy o nią pytani podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czym właściwie jest ta umiejętność pracy w zespole i jak ją – podczas rozmowy kwalifikacyjnej – pokazać?

Pytanie o umiejętność pracy w zespole dotyczy przede wszystkim tego, jak rozumiesz pracę zespołową i czy potrafisz współpracować z ludźmi. Oznacza to takie kompetencje jak:

Kiedy opowiadasz o swojej umiejętności pracy w zespole, postaraj się wybrać 2-3 elementy z powyższej listy (te, które są ci najbliższe) i opisać swojemu rozmówcy na przykładzie to, jak rozumiesz pracę zespołową i jaki w niej jesteś.

Przykładowo, na pytanie w stylu „proszę opisać jakąś trudność, którą napotkał Pan w pracy zespołowej” możesz odpowiedzieć:

pracowaliśmy w 4 osobowym zespole nad projektem dla klienta i jedna osoba z zespołu miała zupełnie inną wizję tego, jak ma wyglądać część graficzna. Postarałem się o to, by jej zdanie zostało wysłuchane na forum, a następnie przeanalizowaliśmy wszystkie pomysły włączając niektóre jej uwagi w nasz projekt. Trudnym było dla mnie przekonanie tej osoby do tego, by zrezygnowała z całości pomysłu i wzięła pod uwagę zdanie innych osób w zespole, ale dzięki chęci osiągnięcia kompromisu i dostarczania klientowi najlepszego produktu, w końcu się nam to udało.