Twoje zainteresowania mogą zdobyć Ci pracę

Nie chodzi nawet o to,że zdobędziesz pracę, która będzie Twoją pracą marzeń gdyż oprze się o Twoją pasję, ale o to, że jeśli Twój potencjalny pracodawca uzna, że macie zbliżone zainteresowania, to będzie bardziej skłonny do tego, by zaproponować Ci stanowisko.

Badania nad wpływem zainteresowań i ich zbieżności z zainteresowaniami osób rekrutujących przeprowadziła Lauren A. Rivera z Northwestern University. Okazało się, że dla ponad połowy przebadanych przez nią osób, które prowadziły rekrutację, ważniejszymi elementami niż doświadczenie czy umiejętności okazały się wspólne pasje i zainteresowania z kandydatem oraz to, w jaki sposób był w stanie się zaprezentować podczas spotkania.

Według badań, jeśli pracodawca będzie miał do wyboru jednego z dwóch kandydatów o podobnych kompetencjach, to wybierze tego, z którym ma więcej wspólnego, który wydaje mu się „społecznie ciekawszy” – czyli np. jego zainteresowania będą zbieżne z zainteresowaniami managera lub będzie wydawał się bardziej interesujący jako członek grupy czy zespołu pracowników.

Badani River’y udowadnia (po raz kolejny), że warto wpisywać swoje zainteresowania w CV. Warto też móc powiedzieć coś więcej o tym, jak spędzamy wolny czas niż to, że „oglądamy telewizję, spacerujemy czy słuchamy muzyki popularnej”. Niestety spora ilość kandydatów pokazuje bardzo wyraźnie podczas spotkań rekrutacyjnych, że nie ma żadnych zainteresowań. I takie osoby, mogą w wyścigu po etat przegrać z tymi, którzy będą mieli podobne umiejętności, ale będą po prostu ciekawsi jako ludzie.