Top 10 zawodów, które dają dodatkowe korzyści

W wielu firmach zasadą jest nagradzanie i motywowanie swoich pracowników różnymi pozapłacowymi dodatkami. Bony na Święta, karnety na siłownie czy bezpłatna opieka medyczna, w wielu firmach są standardem. Są też takie zawody, w których pracownicy obok (bądź zamiast) korporacyjnych dodatków, mają bardzo szczególne korzyści – specyficzne dla zawodu czy branży. Dodatkowe jedzenie, darmowe bilety kolejowe, czy wejściówki na koncerty.
Jaki zawód wybrać, by skorzystać najwięcej i poza pensją mieć jeszcze coś, czego nie mają inni?

1 Kucharz

Dodatkiem kucharza jest często darmowy posiłek w trakcie pracy, a często również resztki niewykorzystanych produktów spożywczych, czy gotowe potrawy które nie zeszły w ciągu dnia.

Plusy zawodu – oszczędność na wydatkach jedzeniowych i brak konieczności gotowania w domu, niekiedy nawet cała rodzina może się najeść.
Minusy – nawet pizza, może się w końcu znudzić.

2 Pracownik PKP

Pracownicy PKP, oraz ich rodziny, mają możliwość bezpłatnej jazdy pociągami. Ilość bezpłatnych przejazdów jest nieograniczona.

Plusy – nieograniczona możliwość podróżowania po kraju, zupełnie za darmo. Idealne rozwiązanie dla studiujących poza miejscem zamieszkania, lub miłośników krajowej globtroterki
Minusy – domatorzy niewiele skorzystają z darmowych biletów, a sama podróż PKP nie rzadko nie należy do przyjemnych, wiele samozaparcia trzeba więc, by maksymalnie korzystać z dodatku.

3 Dziennikarz

Dziennikarz – zwłaszcza muzyczny czy związany z działką kulturalną ma często możliwość otrzymania akredytacji na imprezy, wydarzenia, koncerty i wernisaże. Wprawdzie trzeba napisać potem recenzje, ale na samym koncercie The Police, czy przedpremierowym pokazie Piły 5 można się nieźle zabawić

Plusy – bezpłatne wejście na premiery i koncerty oraz nierzadko kontakt z celebrietes z Polski i ze świata.
Minusy – akredytacja na koncert hip-hopu, kiedy słucha się metalu, bądź na wernisaż sztuki współczesnej, jeśli się nią pogardza.

4 Pracownik sklepu odzieżowego

Pracownicy sklepów odzieżowych, zwłaszcza markowych, bardzo często mają dodatek w postaci możliwości zakupu miesięcznie kilku sztuk odzieży w korzystnych cenach – nawet po 80% obniżce.

Plusy – spodnie za 40 zł, za które inni płacą 200 zł
Minusy – spodniami się człowiek nie naje…

5 Tester gier komputerowych

Praca testera, który całe dnie spędza na graniu w gry komputerowe jest obiektem westchnień wielu młodych ludzi, zakochanych w Falloucie 3 czy Sims’ach. A wziąwszy pod uwagę, że testerzy gry mają szybciej i za darmo…

Plusy – darmowe oryginalne gry i dostęp do nowości.
Minusy – ryzyko zupełnego odklejenia się od rzeczywistości. Poza tym, gramy zwykle dla przyjemności, ale pozostaje pytanie, czy po całym dniu spędzonym na graniu, tester może jeszcze grać dla rozrywki?

6 Pracownik salonu samochodowego

W wielu salonach, samochody testowe, zamiast stać na parkingu i czekać na kolejnego klienta który zechce wypróbować możliwości modelu, są w ciągłym użyciu pracowników salonu. Zamiast własnego samochodu, pracownik może więc jeździć co chwilę nowym samochodem.

Plusy – możliwość korzystania z najnowszych samochodów za darmo i bez ponoszenia kosztów benzyny, ubezpieczenia czy napraw.
Minusy – wypadek z winy pracownika, może pogrzebać jego szanse nie tylko na awans, ale również pozostawić go ze sporymi długami.

7 Kosmetyczka / kosmetolog /pracownik sklepu kosmetycznego

Szczyt snobizmu – czyścić buty mleczkiem Biothermu? Pracownicy salonów kosmetycznych i markowych drogerii często tak właśnie robią. Pomijając liczne zniżki na towar, praca w takim miejscu to mnóstwo darmowych próbek najlepszych kosmetyków.

Plusy – dostęp do kosmetycznych nowości i wszelkie kosmetyki praktycznie za darmo
Minusy – wszystkie przyjaciółki, przyjaciółki przyjaciółek i jeszcze ich przyjaciółki, pragną otrzymać próbkę kremu czy perfum.

8 Barman

Życie barmana nie jest proste. Praca do późna w nocy, niemili klienci, kiepskie stawki. Raz na czas, zdarza się jednak spontaniczna impreza, która wynagradza wszelkie trudy pracy. Praca za barem dla wielu to filozofia życia i sposób na nudę. Dobry barman, śmieje się mówiąc – „ty jesteś na imprezie i płacisz za to, ja się równie dobrze bawię i mi za to płacą”

Plusy – częste imprezy i spontaniczne zabawy. Tańce, hulanka, swawole (i drinki od klientów)
Minusy – spore ryzyko choroby zawodowej (alkoholizm)

9 Prawnik

Praca prawnika, nie dostarcza jako takich korzyści materialnych (poza niewątpliwie sensownym uposażeniem) daje jednak sporo poczucia bezpieczeństwa przy załatwianiu czegokolwiek.

Plusy – nikt nie powie prawnikowi „Proszę do okienka 3C, potem 4A, a na końcu do tamtej kilometrowej kolejki). Wystarczy powiedzieć, że jest się prawnikiem a ludzie i biurokracja w magiczny sposób przestaje stwarzać problemy.
Minusy – informacja „jestem prawnikiem” może spowodować, że sporo ludzi unika kontaktu.

10 Przedstawiciel handlowy FMCG

Praca w „spożywce” i dobrach szybko zbywalnych na stanowisku przedstawiciela, to ciągły dostęp do produktów własnej firmy – część z nich dostarczana jest sklepom, ale często część z nich ląduje w bagażniku prywatnego samochodu PeHowca. Szczególnie intratne jest stanowisko PH w dużej firmie o szerokim portfolio produktów.

Plusy – darmowe makarony, szampony, czekolady i kostki toaletowe – jednym słowem „czym firma bogata”.
Minusy – te same soki, papiery toaletowe, długopisy czy serki mogą po jakimś czasie się mocno znudzić.

Każdy z wymienionych zawodów otrzymuje „coś jeszcze” poza pensją i ustalonymi w statusie pracy dodatkami. A jak jest u Was? Macie dodatkowe bonusy z racji wykonywania swojego zawodu?

fot.: cggallery.it