Szukasz pracy? 5 podpowiedzi, jaką ścieżką kariery podążyć

Pracujesz, ale masz wrażenie, że czegoś Ci brakuje? Szukasz pracy, ale nie jesteś przekonany, że dokonasz właściwego wyboru? Skorzystaj z naszych podpowiedzi i znajdź rozwiązanie.

  1. Lokalizacja

Czy jesteś gotowy dla swojej kariery zmienić miejsce zamieszkania? Jeśli chcesz pracować w centrali banku, to prędzej czy później będziesz musiał przenieść się do dużego miasta. Jeśli chcesz być barmanem i prowadzić głównie nocne życie pracownicze, najłatwiej wybrać Kraków. Jak jest Twoja mobilność i czy miasto, w którym obecnie mieszkasz jesteś w stanie porzucić bez żalu?

  1. Zainteresowania

Gdyby pieniądze nie stanowiły dla Ciebie problemu, czym być chciał się zajmować? Co sprawia Ci największą przyjemność? Czy jest coś, co potrafisz robić godzinami bez odczuwania zmęczenia? Może jest to budowanie modeli samolotów, lub koszenie trawy w ogrodzie, a może rozmawianie z ludźmi? Zastanów się, co daje Ci najwięcej satysfakcji.

  1. Styl pracy

Czy wolisz pracować w regularnych godzinach? Nie jesteś zadowolony, kiedy szef wysyła Cię na kilkudniową delegację, bo nie widzisz się z dziećmi? A może zaczynasz nudzić się, pracując przy biurku? Wstajesz rano z trudem, a najlepiej pracuje Ci się wieczorami? Zrób listę rzeczy najważniejszych w Twoim życiu i pracy, niezależnie od tego, czy Cię na nie stać czy nie. Zobaczysz wtedy, jaki styl pracy najbardziej Ci odpowiada.

  1. Związki interpersonalne

Jak czułbyś się, pracując przez 8 godzin sam w pomieszczeniu? Czy myśl o pracy w przestrzeni typu „open space” wywołuje u Ciebie przerażenie czy raczej pozytywne skojarzenia? Jak wygląda Twoje życie rodzinne? Czy jesteś w stanie dla kariery poświęcić swoje prywatne życie lub nie założyć rodziny? Czy Twój partner zrozumiałby Cię, gdybyś postanowił na pół roku wyjechać na drugi koniec świata? Czy lubisz spotykać się z kolegami z pracy poza nią, czy też imprezy integracyjne są dla Ciebie torturą? Wolisz pracować z kobietami czy z mężczyznami? Planując rozwój czy zmianę kariery, wzięcie pod uwagę zdania rodziny i naszych własnych potrzeb jest niezwykle ważne dla podjęcia prawidłowej decyzji.

  1. Osobowość

Nie chodzi tylko o to, czy nadajesz się do określonej pracy, ale czy praca „nadaje” się do Ciebie. Jeśli nie jesteś szczególnie towarzyski i wolisz pracować sam, to może funkcja kierownika nie jest Ci pisana? Jeśli łatwo się złościsz, to może bezpieczniej dla zdrowia i współpracowników będzie skierować się ku karierze na stanowiskach o niskim poziomie stresu. Jeśli jesteś nastawiony na działanie, to praca, w której to Ty czekasz na klienta może źle na Ciebie oddziaływać.

Kiedy już odpowiesz szczerze na wszystkie pytania, postaraj się znaleźć obszary, w których możesz się realizować. Pamiętaj też, że nawet to samo stanowisko w różnych firmach może wyglądać nieco inaczej. Nawet jeśli pracujesz jako kurier, sprzedawca czy specjalista ds. finansów, nie znaczy wcale, że tak musi być do końca Twojej kariery.