Pytanie o premie na rozmowie kwalifikacyjnej

Jakie pytania możemy zadać pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Jeśli jesteśmy już bliżej niż dalej zatrudnienia, czyli nie jest to nasza pierwsza, a druga bądź trzecia rozmowa kwalifikacyjna i mocniej czujemy, że jesteśmy poważnie rozpatrywani na oferowane stanowisko pracy to czas o siebie zadbać. Czyli dowiedzieć się wszystkiego tego, co pozwoli nam podjąć decyzję, czy chcemy w tej firmie pracować. Ważną kwestią są premie – dopytajmy o nie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Pracodawcy często na spotkaniu rekrutacyjnym informują pracowników o tym, że poza wynagrodzeniem podstawowym, pracownikom wypłacane są też premie. I na tym w zasadzie rozmowa o finansach czy premiach się kończy. A to błąd – przynajmniej z punktu widzenia pracownika, który tak naprawdę kończąc takie spotkanie nie ma pojęcia:

Bez wiedzy o premiach i sposobie funkcjonowania systemu premiowego w firmie możemy spodziewać się, że w zamian za dobrą pracę, dwa razy do roku dostaniemy premię w wysokości połowy miesięcznego wynagrodzenia, podczas gdy w firmie panuje zasada wypłacania premii uznaniowo raz na dwa lata połowie pracowników a premia wynosi 5% zarobków brutto. Będziemy wtedy rozczarowani prawda? Dlatego lepiej dopytać i zadać pytania konkretnie, by wiedzieć na czym stoimy. O co zatem zapytać?

Te pytania i odpowiedzi Twojego przyszłego szefa pozwolą ci obliczyć to, na jakie premie i w jakich okresach możesz liczyć – czyli na ile Twój dochód się zwiększy (bądź na co liczyć absolutnie nie możesz).