Jak przygotować dobre portfolio

rp_ciezki-rynek-pracy.jpgCelem przesyłania dokumentów aplikacyjnych jest wzbudzenie na tyle dużego zainteresowania naszą osobą, by osoba prowadząca rekrutację zechciała się z nami spotkać.  W tym celu, musimy ją przekonać o tym, że mamy wystarczające kwalifikacje oraz wyróżnić się spośród innych kandydatów. Jednym z elementów, który pozwoli nam to osiągnąć jest portfolio. Jak przygotować je dobrze?

Czym jest portfolio w rekrutacji?

To prezentacja dotychczasowych osiągnięć i udokumentowania posiadanych kompetencji poprzez praktyczne przykłady wykonanych prac. Choć pojęcie portfolio wzięło się z prac artystycznych, wcale nie dotyczy jedynie osób zajmujących się sztuką czy pracą kreatywną. Może być elementem aplikacji również osób, które realizują innego rodzaju projekty – wdrożenia systemów, projekty rekrutacyjne, prowadzą zespół czy przygotowują analizy.  W każdym przypadku, chodzi jednak o to, by za pomocą przykładów zrealizowanych prac pokazać zarówno nasze osiągnięcia jak i sposób w jaki pracujemy i tym samym przekonać pracodawcę do tego, że jesteśmy idealnym kandydatem na stanowisko jakie oferuje.

Jakie elementy powinno zawierać portfolio?

Najlepiej jeśli swoje próbki prac opiszesz w następujący sposób:

Taki opis projektów pokazuje, że nie tylko jesteś dobry w tym co robisz (piszesz, fotografujesz, projektujesz, analizujesz), ale również jesteś gotowy na współpracę z biznesem.

Przy projektach z zakresu zarządzania, można również w portfolio umieścić informacje o ewentualnych problemach, na jakie napotkałeś w trakcie realizacji projektu  i sposobach jego rozwiązania.

Jak dobrać próbki prac?

Wybierając prace, które chcesz zaprezentować w swoim portfolio zadbaj o to by były:

W jakiej kolejności przygotować próbki?

Wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć za pomocą portfolio:

W jakiej formie przygotować portfolio?

Wszystko zależy od tego, jakie elementy w nim umieszczamy. Może to być pdf z przykładami pracy, strona internetowa, wykorzystanie jednego z serwisów, który umożliwia umieszczanie prac , linków i opisów, prezentacja w Power Point lub Prezi. Forma jest w zasadzie dowolna, byle tylko portfolio było czytelne, dawało łatwe możliwości aktualizacji oraz było łatwe do przesłania.

Do wyboru masz takie opcje jak:

Co jeszcze warto przemyśleć przygotowując portfolio?

Czy chcesz by było ogólnie dostępne czy tez chcesz prezentować je wybranym osobom?

Oba rozwiązania mają plusy i minusy – posiadając portfolio ogólnodostępne (np. online) może się okazać, że ktoś obejrzy je i się z nami skontaktuje nawet bez naszego udziału.  Możemy zatem dostać dzięki niemu ofertę pracy lub zlecenie bez dodatkowego starania się o nie. Z kolei wysyłanie portfolio w odpowiedzi na ofertę pracy lub zapytanie daje nam  większą prywatność i pozwala umieścić w portfolio informacje, którymi nie możemy bądź nie chcemy chwalić się publicznie.

Jak często będziesz aktualizować portfolio?

Jeśli zamierzasz usuwać i dodawać nowe projekty, wybierz taką formę prezentacji, która nie nastręczy zbyt wielu problemów ze zmianą  – np. prezentację w której możesz usuwać slajdy lub stronę internetową, na której poszczególne projekty publikujesz na osobnych podstronach, które w łatwy sposób możesz włączać i wyłączać.

Czy są obszary, w których chciałbyś  być ekspertem, ale jeszcze nie masz praktycznego doświadczenia?

Portfolio może ci w tym również pomóc – wystarczy, że przygotujesz próbne scenariusze lub na końcu prezentacji dodasz informacje również dodatkowych polach specjalizacji ale bez podawania konkretnych przykładów.