Przyczyny błędnej rekrutacji z punktu widzenia pracodawcy

Podczas procesu rekrutacyjnego, nawet jeśli jest on wieloetapowy i bardzo dokładny, zawsze istnieje ryzyko zatrudnienia osoby, która po jakimś czasie okaże się nieodpowiednia na dane stanowisko lub niepasująca do firmy bądź zespołu. Takie błędne rekrutacje generują zaś dodatkowe koszty i mogą upośledzić funkcjonowanie firmy na wielu płaszczyznach. Skąd biorą się – zdaniem pracodawców – błędne decyzje rekrutacyjne?

Serwis CareerBuilder postanowił w ostatnim czasie przyjrzeć się tematyce „nietrafionych rekrutacji” i dopytać pracodawców zarówno o koszty jakie za taką sytuacją idą, jak i przypuszczalne powody dla których popełniono taki błąd i zatrudniono niewłaściwą osobę. Pracodawcy, którzy wzięli udział w badaniu, uważają że błędne decyzje rekrutacyjne są wynikiem:

Błędne decyzje rekrutacyjne wcale nie są takie rzadkie i dlatego też, w wielu firmach w dość krótkim czasie trzeba ponawiać rekrutacje na te same stanowiska – stąd pojawiające się niczym bumerang ogłoszenia.

Świadomość tego, że proces rekrutacji ma wyłonić osobę, która nie tylko będzie świetnie radzić sobie z postawionymi przed nią zadaniami, ale jednocześnie będzie pasować swoimi kompetencjami charakterem do zespołu i firmy daje osobom poszukującym pracy szansę na zrozumienie tego, że niekiedy nie dostajemy pracy nie dlatego, że rekrutujący uznał, że nasze kwalifikacje są niewystarczające. Czasem chodzi również o cechy osobowości, na które nie mamy wpływu. Bywa i tak, że w ramach proces rekrutacji można odrzucić osobę, która świetnie sprawdziłaby się na danym stanowisku i zamiast niej wybrać kogoś, kto sobie nie poradzi. Dlatego też, nie warto się załamywać, jeśli odrzucono naszą kandydaturę – być może chodziło o to, że do zespołu potrzeba była osoba o innych niż nasze cechach (np. bardziej nastawiona na cele bądź bardziej nastawiona na ludzi) – tego w trakcie procesu rekrutacji, jako kandydaci nie wiemy.