Jak zidentyfikować swoje mocne strony?

Na większości rozmów kwalifikacyjnych pojawia się pytanie o nasze mocne strony. Spora część kandydatów odpowiada źle. Nie chodzi nawet o podawanie wady jako zalety (pracoholizm), ale o kłopot z identyfikacją tego, co możemy zaliczyć do plusów.

Świadomość mocnych stron jest ważna nie tylko dla samej rozmowy kwalifikacyjnej, ale dla całej Twojej kariery. Dlatego warto umieć te obszary zidentyfikować i wiedzieć, co naprawdę jest Twoją mocną stroną.

Po co musisz znać swoje mocne strony?

Nie tylko po to, by dobrze wypaść na rozmowie, ale również po to, by:

Pozorna znajomość mocnych stron

Często błędnie oceniamy swoje mocne strony. Najczęściej popełnianymi błędami są:

Błędna identyfikacja mocnych stron powoduje, że wybieramy nieodpowiednie dla nas prace, tracimy czas na skupianie się na rzeczach, które nam po prostu nie idą i nie rozwijamy tych, które powinniśmy.

Jak swoje mocne strony poznać?

Autoanaliza

Co prawda, wgląd w siebie można mieć pozorny, ale nie zaszkodzi nieco się nad sobą zastanowić:

Pytanie do szefa

Poproś szefa o rozmowę, w której wskaże Twoje mocne strony. Jak widzi Cię w pracy? Za co Cię ceni? Możesz powiedzieć mu, że jest to dla Ciebie ważne, gdyż chcesz lepiej rozumieć swoje mocne strony.

Pytanie do osób, które dobrze Cię znają

Praca zawodowa jest specyficzna – nie zawsze ujawniają się w niej wszystkie nasze mocne strony. Jeśli stanowisko nie wymaga umiejętności rozwiązywania problemów, to nasz szef takiej mocnej strony może nie zauważyć (bo nie ma przykładów takiego zachowania). Osoby, które dobrze nas znają (rodzina, znajomi), takie rzeczy jednak widzą. Warto zatem zadać pytanie kilku najbliższym osobom, jak Cię postrzegają – jakie 5 cech wskazaliby u Ciebie jako najważniejsze.

Testy

W Internecie nie brakuje testów, które mają identyfikować nasze mocne strony. Można je przeprowadzić, ale pamiętaj, że często będziesz wybierał te odpowiedzi, które bardziej pasują do Twojego wyobrażenia o sobie (w efekcie uzyskasz obraz „ja idealnego”, a nie tego, jakim rzeczywiście jesteś na co dzień.

Porównanie danych

Wszystkie cechy zapisz na jednej kartce – to Twoja lista potencjalnych mocnych stron. Niektóre zapiski mogą Cię zaskoczyć – to pewnie te mocne strony, które masz tak dobrze rozwinięte, że nawet ich nie zauważasz. Inne Cię zmartwią, np. te, które są mało przez Ciebie cenione – zamiast być postrzeganym jako osoba szczera, wolałbyś np. być widziany jako dobry przywódca. Pomyśl jednak, jak możesz wykorzystać szczerość do tego, by stać się lepszym liderem. Przeanalizuj zebrany materiał starając się odrzucić te cechy, które pojawiają się tylko raz (mogą wynikać z Twojego myślenia życzeniowego lub tego, że szef postrzega Cię przez pryzmat Twoich obowiązków. To, co zostanie – to Twoje mocne strony. Doceń je i rozwijaj.