Praca w Sylwestra super płatna? Niekoniecznie

Sylwester nie będzie dniem wolnym dla wszystkich. Sporo osób zamiast na imprezę, w Sylwestrową noc będzie musiało iść do pracy. No dobrze, ale przynajmniej sporo zarobią – tak myśli wiele osób, które nie znają rzeczywistych realiów rynkowych. W wielu zawodach i firmach bonusów z tytułu pracy w Sylwestra nie ma, a o zarobkach barmanów i kelnerów krążą legendy – podobnie jak mity – grubo przesadzone.

Serwis rp.pl podał dziś dość szeroką analizę płac w Sylwestrowy wieczór. Pracownicy stacji benzynowych czy sieci fast foodów czynnych całą dobę nie mogą liczyć na dodatkowe bonusy. Podobnie jak pracownicy większości punktów w Sieci Żabka, którzy wprawdzie całą noc nie pracują, ale…co można zrobić z imprezą, skoro o 23.00 kończy się pracę.

Najbardziej ciekawie wyglądają za to zarobki kelnerów i barmanów. Serwis podaje, że barman w Warszawie może liczyć na 1300 zł pensji, w Rzeszowie – na 550 zł za tą samą pracę. Czy to prawda? I tak i nie. W Polsce zawód barmana wykonywany jest przez dwa rodzaje osób – tych którzy traktują barmaństwo jako sposób na życie, szkolą się w tym fachu, uczestniczą w pokazach barmańskich i mają opanowaną sztukę flaire (rzucania butelkami) oraz tych, którzy dorabiając w trakcie studiów wolą pracować do 4 rano niż śmierdzieć fryturą. Najczęściej trudno nazwać ich barmanami, ale słowo „piwolej” w naszej mowie nie funkcjonuje.
Wysokie stawki (okolice 1000 zł za noc) na stanowisku barmana sylwestrowego dotyczą tych osób, które są mistrzami w swoim fachu i pracują w najmodniejszych lokalach. Kolejny mit związany z barmanami i Sylwestrem, to kwestia napiwków.

Sylwester jest takim dniem w którym napiwków z reguły …nie ma. Dlaczego? Klienci płacąc kilkaset złotych za zabawę i musząc dopłacać dodatkowo za eleganckie drinki nie są skłonni nagradzać dodatkowo barmana. Opcja wyjścia więc z pracy z napiwkiem życia się raczej w Sylwestra nie zdarzy. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale trudno na ich podstawie budować mity, że barman w Sylwestra wyciągnie kilka tysięcy złotych.

Z drugiej jednak strony, brak planów Sylwestrowych jest całkiem niezłym powodem do zatrudnienia się na imprezie jako kelner czy barman. Zarobek dodatkowy zawsze wpadnie, a „after party” Sylwestrowe organizowane przez barmanów i kelnerów po pracy jest zazwyczaj kilka razy lepsze niż właściwa impreza.