Co paznokcie mówią o Tobie?

rp_paznokcie-w-pracy.jpgWybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną? Zwróć uwagę na to, że wrażenie jakie sprawiasz, buduje nie tylko twoje zachowanie lub strój, ale również takie detale jak makijaż, biżuteria czy paznokcie. Jakie informacje o tobie gromadzi rekruter patrząc na twoje paznokcie?

W przypadku mężczyzn sprawa jest prosta – dłonie mogą być zadbane (z krótkimi, równo obciętymi, czystymi paznokciami – jedyna słuszna opcja na rozmowie kwalifikacyjnej), lub zaniedbane (z połamanymi, pełnymi zadziorów lub obgryzionymi paznokciami). W przypadku kobiet, kwestia jest nieco bardziej złożona, bo tym, w jaki sposób twoje paznokcie są pomalowane (i czy są) też przekazujesz pewne informacje. Jakie?

Paznokcie obgryzione – robimy to, kiedy jesteśmy zestresowani. Obgryzanie paznokci jest nałogiem, który nie tylko sprawia, że nasze dłonie wyglądają nieestetycznie, ale również pokazują, że nie radzimy sobie z codziennym napięciem. W oczach osoby rekrutującej, nawet jeśli prezentujemy się całościowo jako osoby pewne siebie i kompetentne, przy obgryzionych paznokciach będziemy tworzyć wrażenie osób czujących się stale pod presją i nie radzących sobie z nią.

Bardzo długie paznokcie również nie są najlepszym pomysłem jeśli szukamy pracy – nawet jeśli rzeczywiście potrafimy takimi dłońmi zrobić wszystko. Mogą być uznane za przejaw tego, że pewnych czynności nie będziemy chciały wykonywać lub będą zajmować nam więcej czasu niż osobie z krótkimi paznokciami. Zbyt długie paznokcie nie są pożądane zwłaszcza w pracach wymagających pisania na klawiaturze oraz związanych z pracą fizyczną (nawet „na kasie”).

Kolor paznokci i sposób ich pomalowania również przekazuje pewne informacje. Niektóre kolory (np. czarny) nie mieszczą się w standardzie niektórych „dress code” (np. jeśli starasz się o pracę w banku). Z kolei paznokcie wielokolorowe, mocno ozdobienie – takie, na których przygotowanie potrzeba sporo czasu – mogą sugerować dużą koncentrację na własnym wyglądzie oraz posiadanie bardzo dużej ilości wolnego czasu (czyli w związku z tym np. lenistwo).

Jakich kolorów lepiej unikać? Ostrych i mocno rzucających się w oczy (fluorescencyjnych, intensywnych). Różnokolorowych paznokci (nawet jeśli są modne – sugerują nieco dziecinne podejście do własnej osoby i mimo tego iż mogą przekazywać informacje o otwartości i elastyczności, mogą również być źle odbierane w profesjonalnych środowisku). Lepiej unikać również nadmiernych zdobień, które sugerują, że poświęcasz na manicure kilka godzin tygodniowo.

Jak zatem malować paznokcie jeśli szukamy pracy?