Pasja w pracy – dlaczego jest tak ważna?

Ostatnio rozmawiałam z kilkoma rekruterami w dużych (i mniejszych) firmach pytając ich o to, co według nich jest najważniejszą kompetencją kandydatów, która sprawia, że kandydat od razu jest postrzegany jako „biały kruk”. Rozmawialiśmy o bardzo różnych stanowiskach – od operacyjnych po stanowiska wysokiego szczebla zarządzania. Niezależnie od zawodu, branży czy poziomu doświadczenia większość mówiła o jednej, najważniejszej cesze kandydata.

Jest nią pasja do tego, co miałoby się na tym stanowisku robić. Zainteresowanie, zaciekawienie i ogromna chęć do tego, by w swój obszar pracy włożyć całe swoje serce. Kandydatowi, który ma pasję do tego co robi, zostanie wybaczone mniejsze niż wymagane doświadczenie, brak znajomości określonego oprogramowania czy narzędzia, czy brak niektórych kompetencji. Niekiedy nawet pracodawca dla takiego kandydata zgodzi się przekroczyć ustalony przez siebie budżet wynagrodzenia.

Jak rekruterzy opisują pasje u kandydatów? Najczęściej mówią o tym, że takiej osoby „zaczynają błyszczeć się oczy, kiedy mówi o zadaniach i projektach”. Oznacza to po prostu to, że pytając kandydata o obowiązki, kandydat wciąga się w rozmowę i zaczyna opowiadać o tym co go zaciekawiło, dlaczego lubi daną rzecz, jak sobie z nią radzi. Mówi z energią, zaangażowaniem i trudno mu nawet przerwać, kiedy zaczyna opowiadać.

Jeśli nadal nie wiecie, ja wyglądać może opowiadanie z pasją o pracy to przypomnijcie sobie jakiegokolwiek znajomego, który zadręczał was opowieściami o swoim hobby, o którym może mówić godzinami – chodzi dokładnie o ten sam błysk w oku.

Dlaczego ludzie z pasją są bardziej cenieni? Nie dlatego, że będą pracować dłużej i za pół darmo. Główne powody to:

Czy czujesz, że masz pasję do tego co robisz? W takim razie nie martw się – pracę masz w kieszeni. A jeśli nie odkryłeś jeszcze tego, co naprawdę cię”kręci”to szukaj – masz tylko jedno życie. Czy chcesz je marnować na robienie czegoś, do czego nie masz serca?