Osobliwe zawody – handlarz włosami

Masz smykałkę do handlu? Może warto rozważyć zostanie dystrybutorem ludzkich włosów. W USA to bardzo chodliwy towar.

Masz piękne włosy? Możesz dorobić sprzedając swój warkocz. W USA modne są peruki z naturalnych włosów – a do nich potrzeba prawdziwych, ludzkich włosów, które przez perukarzy są chętnie kupowane. Istnieją też ludzie, którzy zawodowo zajmują się skupywaniem ludzkich włosów.

Zawód handlarza włosami wymaga przede wszystkim znalezienia odbiorcy towaru – współpracę można nawiązać z wieloma perukarzami. Skup włosów prowadzony jest również w Polsce, ceny jednak nie są zbyt atrakcyjne. Według danych ze strony skupwlosow.com, za kilogram włosów o długości 20 cm otrzymać można zaledwie 200 – 300 zł. W USA ceny są nieco wyższe.

Handlarz włosami, musi przede wszystkim znać się na budowie i strukturze włosa, by móc ocenić ich przydatność dla perukarzy. Najbardziej poszukiwane są tzw. dziewicze włosy, czyli takie, które nie były traktowane trwałą czy farbą. Nie zniszczone, bez rozdwajających się końcówek i długie, mogą kosztować nawet kilkaset dolarów. Ważne też, by osoba sprzedająca włosy nie paliła ani nie myła włosów zbyt często (np. codziennie) – są one bowiem wtedy pozbawione naturalnej powłoki ochronnej. Najcenniejsze włosy pochodzą od naturalnych blondynek.

Przed wyceną mierzy się zarówno długość jak i grubość włosów. By nie straciły one na wartości trzeba je odpowiednio ściąć i zapakować. Nie wolno też pomieszać włosów (w zakresie ich kierunku wzrostu).