Osobliwe zawody – twórca komentarzy politycznych

8 centów za komentarz. Tyle płaci rząd pracownikowi, który zarabia na życie publikowaniem pozytywnych komentarzy w internecie na temat działań chińskiego rządu.

„Wumao” – tak potocznie mówi się na pracowników w Chinach, których praca polega na tym, by publikować pozytywne komentarze polityczne na internetowych serwisach i forach. Zadaniem takiego „wumao” jest budowanie pozytywnego wizerunku rządu po przykrywką naturalnych komentarzy pochodzących „od ludu”. Pracownicy pracują w centrach w których siedzą dziesiątki komentatorów wyszukując informacje na temat polityki i dodając swoje „3 grosze” do dyskusji pod różnymi pseudonimami. Za każdy komentarz dostają pół juana (około 24 groszy).

Stanowisko wydaje się dziwne, ale w Polsce również istnieje coś podobnego – tyle, że u nas płatni komentatorzy nie komentują wydarzeń politycznych, a pracują na zlecenie marek i firm promując ich produkty i usługi. Tacy pracownicy są w Polsce nazywani „agentami marketingu szeptanego” i najczęściej pracują zdalnie, zatrudniani przez agencje reklamowe. Stawka zaczyna się już od 50 groszy za post lub wpis, ale dobry „komentator” może zarobić 3-4 zł za umieszczenie informacji na forum czy w komentarzu bloga. Praca wymaga śledzenia dużej ilości wątków (w temacie zależnym od tego co się reklamuje) i utrzymywania fikcyjnych profili w serwisach i na forach po to,by ukryć reklamowy charakter przekazu. Im bardziej naturalnie brzmią wypowiedzi agentów, tym więcej liczą sobie oni za post.

*Przy okazji informacja dla agentów – na naszym blogu komentarze z linkiem w treści mają kasowane linki lub przerabiane na linki nieaktywne.