Osobliwe zawody – Specjalista od stanu nieważkości

Jak myślicie, ilu na świecie jest księgowych? Kilka milionów? Kilkanaście? A specjalistów ds. PR? W samej Polsce pracuje w tym charakterze około 40.tys osób (dane z Interaktywnie.com). A co powiecie na pracę, która wykonuje zaledwie 9 osób na całym świecie? To stanowisko nie ma nawet nazwy w języku polskim. Po angielsku brzmi ono – Parabolic Expert, a praca polega na uczeniu innych latania. I to bez skrzydeł czy lotni.

Kim jest Parabolic Expert? To członek zespołu, który odpowiada za szkolenie przyszłych kosmonautów do lotów w stanach nieważkości. Najbliżej opisać tą pracę można jako pracę astronauty bez rzeczywistego wylotu w przestrzeń kosmiczną. Praca specjalisty polega zarówno na szkoleniu przyszłych astronautów, jak i na wylotach myśliwcami, w których po pikowaniu po różnych torach paraboli wytwarza się mikrograwitacja (stąd nazwa stanowiska).

Jak zostać takim specjalistą? Zdecydowanie nie łatwo. Trzeba zdobyć certyfikat FAA (Federal Aviation Administration) – Amerykańskiej agencji zajmująca się bezpieczeństwem lotów (Europejska Agencja Kosmiczna nie wydaje takich certyfikatów). Aby go zdobyć konieczne jest specjalne szkolenie i przejście wielu testów, a nabór na nie nie jest otwarty – jeśli potrzebny jest kolejny szkoleniowiec, po prostu wybiera się go z istniejącej kadry.

Poza projektami rządowymi, dla astronautów, specjaliści od szkoleń lotów w nieważkości pracują też w organizacjach, które zapewniają takie atrakcje jak doświadczenie nieważkości -taką firmą jest Zero G Corporation, z która latał np. Steven Hawkings. Loty są otwarte dla wszystkich, zaporowa jest tylko cena – 5000 $.

I co powiecie na taką karierę zawodową?