Osobliwe zawody. Kowboj w XXI wieku?

Lubicie filmy o dzikim zachodzie? Miłośnikom tego typu kina pewnie marzy się praca w charakterze niepokornego kowboja. Takie stanowiska istnieją – wprawdzie nie w Polsce i nie jest ich wiele, ale są osoby, których stanowisko pracy można właśnie tak opisać.


Kto zatrudnia kowboi?
Branża turystyczna w USA. Tak jak do nas przyjeżdża się na agroturystykę, by zobaczyć na żywo świnki i napić się mleka prosto od krowy, tak w USA popularnością cieszą się rancha na których można pojeździć konno i zobaczyć jak wyglądało życie może nie na dzikim zachodzie, ale na farmie w której podstawą gospodarki były konie. W takich właśnie miejscach poszukuje się do pracy kowbojów.

Co trzeba umieć by otrzymać taką pracę? Przede wszystkim świetnie jeździć konno. Podczas rekrutacji kandydaci często proszeni są o dołączenie do CV filmiku, który obrazuje ich umiejętności jeździeckie. Trzeba też umieć się komunikować z ludźmi, bo kowboj jest jakby nie było żywą atrakcją turystyczną – musi jadać posiłki z gośćmi, odpowiadać na ich pytania, szkolić w jeździe konnej, jeśli takie jest ich życzenie. Często też prowadzą również inne aktywności – poza jazdą konną – spływy kajakowe, wędrówki piesze, łowienie ryb na muchę, czy nawet gotowanie „typowych” kowbojskich potraw.


Ile się zarabia w tej branży?
Kowboj zatrudniany jest na sezon. Otrzymuje cotygodniowe wynagrodzenie oraz napiwki od gości. Dodatkowo, na koniec sezony najczęściej wypłacana jest premia, uzależniona od przychodów rancha. Nie są to duże pieniądze, ale podobno z sezonu kt,Ory trwa od marca do listopada można żyć cały rok.