Najgorsza praca – pracownik platformy wiertniczej

Serwis CareerCast przeprowadził po raz kolejny ranking najlepszych i najgorszych zawodów w USA. Pod uwagę wzięto nie tylko zarobki, ale również wysiłek fizyczny i umysłowy, poziom stresu, ryzyko wypadku oraz perspektywy zatrudnienia. Już na pierwszy rzut oka widać kilka różnic między naszymi krajami – w Polsce raczej nikt nie określi zawodu matematyka jako „prawie najlepszy zawód”.

Jakie zatem najgorsze zawody wskazali badani?

 1. Pracownik platformy wiertniczej (w zeszłym roku również zajęcie to zdobyło mało zaszczytne miejsce w rankingu najgorszych zawodów).
 2. Ślusarz
 3. Drwal
 4. Dekarz
 5. Kierowca taksówki
 6. Technik medyczny pogotowia
 7. Spawacz
 8. Malarz
 9. Osoba dokonująca odczytów urządzeń pomiarowych (np. liczników gazowych)
 10. Pracownik konstrukcyjny (budowlany)

Jak łatwo zauważyć w większości zwyciężyły zawody wymagające dobrej kondycji fizycznej i obciążające organizm. W Europie takie zawody jak ślusarz, dekarz czy spawacz mają jednak całkiem przyzwoite perspektywy zatrudnienia.

A jakie są najlepsze zawody według CareerCast?

 1. Inżynier oprogramowania
 2. Matematyk
 3. Aktuariusz
 4. Statystyk
 5. Analityk systemów komputerowych
 6. Meteorolog
 7. Biolog
 8. Historyk
 9. Audiolog
 10. Technik dentystyczny

I tu mamy spore różnice – w Polsce. Młodzi biolodzy w Polsce to najbardziej niezadowoleni z wyboru kierunków studiów absolwenci. Historycy też perspektyw na rynku pracy nie mają zbyt szerokich, a uczelniane granty raczej nie przypadają w udziale doktorantom historii.

Jak myślicie, jaki byłby najgorszy i najlepszy zawód w Polsce?