Czy nadajesz się na wdrożeniowca?

6 pytań, które warto sobie zadać przed rozpoczęciem tej ścieżki kariery

rp_ghost-writer.jpgWdrożeniowcy IT – praca idealna dla tych, którzy są techniczni, znają się na IT ale jednocześnie potrzebują dużego kontaktu z ludźmi i nie czują, że programowanie jest powołaniem ich życia. Praca wdrożeniowca to połączenie programisty, analityka i handlowca. Osoba ta pracuje bezpośrednio z klientem i przygotowuje go do przejścia na nowy system lub aplikację. Musi potrafić porozumieć się zarówno z programistami i inżynierami oprogramowania jak i z klientami, którzy często nie znają szczegółów technicznych i ich nie rozumieją.

1.Czy na pewno chcę zrezygnować z programowania?

Najlepsi wdrożeniowcy, to osoby, które zaczynały od technicznych stanowisk – znają się na procesie produkcji oprogramowania, wiedzą jakie funkcjonalności są możliwe, jak długo trwa przygotowanie oprogramowania, co można zmienić w łatwy sposób, a co będzie trudne. To jednocześnie osoby, które zdały sobie sprawę z tego, że codzienne śledzenie gęstych linijek kodu aż tak ich nie bawi, by robić to przez całe życie. Jednocześnie przejście do działu wdrożeń odsuwa pracownika od prac stricte technologicznych i powoduje, że z czasem przestaje on być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami – dlatego po latach, powrót do kodowania jest nieco trudniejszy. Warto zatem decydować się na tą ścieżkę wtedy, kiedy wiemy na pewno, że nie chcemy być programistą czy architektem systemu.

2.Czy potrafię mówić o technicznych szczegółach w jasny i prosty sposób?

Jednym z najważniejszych zadań wdrożeniowca jest przeszkolenie personelu firmy w użytkowanie nowego systemu. Wcześniej musi również wyjaśnić zarządowi w ramach prezentacji jak system będzie działał i jakie będzie posiadał funkcjonalności. Oznacza to konieczność przekazania technicznych spraw a prosty i zrozumiały sposób, oraz umiejętność wejścia w skórę użytkownika. W praktyce sprowadza się to do tego, że jeśli nie potrafisz wyjaśnić przysłowiowej blondynce czym różni się praca administratora od pracy programisty lub jak działa baza danych, to raczej jako wdrożeniowiec sobie nie poradzisz.

3.Czy lubię mobilność w pracy?

Praca wdrożeniowca w przeważającej mierze jest pracą w firmie klienta. Projekty wdrożeń trwają od kilku do kilkunastu tygodni i mają zadaniowy charakter. Wdrożeniowiec przenosi się zatem od firmy do firmy, nadzorując proces wdrożenia, szkoląc pracowników i rozwiązując problemy klienta związane z systemem. To praca często na walizkach i w trasie.

4.Czy jestem asertywny?

Wdrożeniowiec musi umieć asertywnie powiedzieć “nie da się tego zrobić w tej wersji” oraz “to nie jest poprawka, to jest zmiana i będzie to dodatkowo płatne”. Jednocześnie konieczne jest utrzymanie dobrego kontaktu z klientem, który nie może czuć, że jego wymagania są dla firmy obciążeniem. Z punktu widzenia klienta, który płaci za system, powinien on być jak najbardziej dopasowany do potrzeb jego firmy i pracowników.

5.Czy lubię rozmawiać z ludźmi ?

W odróżnieniu od pracy developera, który może przez cały dzień skupiać się na kolejnych linijkach kodu i nie odezwać do nikogo poza project managerem, wdrożeniowiec, przez cały dzień utrzymuje kontakt z ludźmi. To praca również pod ciągłym telefonem i to nierzadko po godzinach pracy. Jeśli nie lubisz rozmawiać z ludźmi, szybko się wypalisz.

6.Czy mam żyłkę do handlu?

W wielu firmach wdrożeniowiec jest osobą, która wraz z accountem lub zamiast niego, uczestniczy w spotkaniach z klientem jeszcze zanim klient zdecyduje się na zakup. Musi zatem mieć w sobie osobowość handlowca po to, by zrozumieć potrzeby klienta, przygotować odpowiednią dokumentację i specyfikację projektu, a następnie nakłonić klienta do zakupu. Jeśli sprzedaż cię nie bawi i nie potrafisz wywierać wpływu na innych, to na takich spotkaniach możesz robić firmie krecią robotę – a wtedy nie popracujesz długo.

Każdego miesiąca pojawia się kilkadziesiąt ofert pracy dla wdrożeniowców – można pracować zarówno w małej firmie produkującej programowanie dla określonej branży jak i w wielkiej korporacji wdrażającej skomplikowane systemy typu CMMS, EAM, ERP, ERP II, MRP.