Mity o pisaniu CV

Zanim nastąpi etap rozmów kwalifikacyjnych, konieczne jest przyciągnięcie uwagi rekrutera. Brak zaproszenia na rozmowę tłumaczysz sobie niedostatecznym doświadczeniem zawodowym. Tymczasem może okazać się, że popełniasz błędy, kierując się powszechnie panującymi mitami odnośnie do pisania CV.

Liczy się kreatywne CV

Chcą wyróżnić się na tle innych kandydatów, szukasz nietypowej formy przedstawienia swojego doświadczenia. Kreatywność jest ceniona, ale w ten sposób łatwo o przerost formy nad treścią. Decydując się na nietypową formę, konieczne jest zadbanie o jej czytelność. Video CV powinno stanowić uzupełnienie klasycznego CV. Dla programisty ciekawym pomysłem jest stworzenie CV w formie kodu, ale jeśli trafi w ręce osoby, która programować nie będzie – jego lektura będzie męcząca i raczej nie zachwyci. Najważniejsza jest łatwość dostępu do kluczowych informacji.

CV na jedną stronę

Mało kto zdaje sobie sprawę, że liczba stron w CV powinna być uzależniona od doświadczenia zawodowego. Ważne jest czytelne pokazanie ewentualnemu pracodawcy, jakie Twoje wcześniejsze doświadczenia chętnie wykorzystasz w nowej pracy. Nie ograniczaj się objętością CV!

Luki w CV

Nieustanne zmiany zachodzące na rynku pracy względem pokoleń, które ubiegały się o  pracę jeszcze 20 lat temu sprawiają, że nie należy uzupełniać na siłę luk w CV. Przygotuj się do ich umiejętnego wytłumaczenia w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, pokazując, jak wiele nauczyłeś się w tym czasie.

Koloryzuj

Błędnie przyjęło się, że „małe kłamstewko nie zaszkodzi”. Jednak kiedy rekruter odkryje nieścisłość, wątpliwości budzi wiarygodność całego CV. Podobnie „udawane” umiejętności zostaną szybko zweryfikowane. Tyczy się to często znajomości języków obcych – zawyżanie poziomu biegłości językowej wychodzi już na rozmowie kwalifikacyjnej.

Koniecznie CV ze zdjęciem

Dołączona fotografia ułatwi identyfikację kandydata, szczególnie, jeśli osoba rekrutująca jest wzrokowcem. Zdjęcie musi być profesjonalne i dostosowane do stanowiska. Selfie, filtry ze Snapchata i zdjęcia z wakacji to zdecydowanie zły pomysł. Pamiętaj, że w firmach z amerykańskim i angielskim kapitałem lepiej w ogóle zrezygnować ze zdjęcia – polityka antydyskryminacyjna kryterium wyglądu uważa za krzywdzące.

To samo CV wysyłane na każde ogłoszenie

Każde ogłoszenie o pracę ma określone wytyczne, które musi spełniać kandydat. CV z kolei ma zainteresować rekrutera i pokazać interesujące doświadczenie zawodowe. Szczegółowe opisanie stanowisk pracy niezwiązanych z nowym stanowiskiem odwróci uwagę od tego, co najważniejsze.

Dane szczegółowe

Nie zamieszczaj takich informacji jak stan cywilny, wiek, miejsce zameldowania czy urodzenia. Te informacje nie interesują pracodawcy, w trakcie rozmowy rekrutacyjnej nie możesz zostać o nie zapytany. Ich zamieszczenie świadczy o niezrozumieniu środowiska pracy, a także sugeruje niemerytoryczne podejście do procesu poszukiwania pracy.

Zainteresowania

„Literatura, film, podróże” to najczęściej spotykane zainteresowania, które nic nie mówią. Warto sprecyzować, jaki obszar literatury i filmu nas interesuje oraz czy są to podróże po Polsce, czy Afryce. Pokazanie swojego hobby może zainteresować rekrutera i być elementem rozmowy kwalifikacyjnej.

CV decyduje o zaproszeniu na rozmowę?

Dokumenty aplikacyjne mają bardzo duże znaczenie, ale nie w każdym przypadku. Rekruterzy coraz częściej googlują kandydatów, sprawdzając spójność CV z portalami biznesowymi oraz przeglądają aktywność na portalach społecznościowych. Weź to pod uwagę, przygotowując się do zdobycia nowej pracy i upewnij się, czy rekruter zobaczy to, czym chciałbyś się podzielić.

Stworzenie CV nie jest procesem łatwym; warto poświęcić mu czas i uwagę. Skup się na czytelności zawartych informacji. Przygotuj wersję PDF dokumentu i pokaż osobom z otoczenia, aby przekonać się, jaka jest ich opinia. Dopiero dopracowane, pozbawione błędów CV możesz wysyłać w odpowiedzi na oferty pracy.