Proces przygotowania listu motywacyjnego

List motywacyjny jest dokumentem, który najwięcej mówi o Tobie potencjalnemu pracodawcy. Firmy nie mogą umówić się ze wszystkimi kandydatami na rozmowę kwalifikacyjną, więc wybierają jedynie tych, którzy według nich są najlepsi.

Laura Flores, dziennikarka

Aby wyrobić sobie opinię na Twój temat, dysponują jedynie Twoim CV i listem motywacyjnym. Ułatwiaj osobie rekrutującej ten proces i przygotuj oba dokumenty, poświęcając na to odpowiednią ilość czasu i uwagę, na jaką zasługują.

Podczas procesu rekrutacji pracodawcy zazwyczaj bazują na wykształceniu, doświadczeniu zawodowym i właściwościach personalnych kandydatów. Życiorys jest źródłem informacji dotyczących Twojego wykształcenia i doświadczenia zawodowego, nie pozwala jednak na poznanie Twojej osobowości. Zatem jedynym dokumentem, dzięki któremu możesz przedstawić się w bardziej osobisty sposób, jest list motywacyjny. Ważne jest, abyś przekazał potencjalnemu pracodawcy, że masz jasno sprecyzowane zamiary, jesteś dobrze zorganizowany, masz swoje zdanie i potrafisz podejmować odpowiedzialne decyzje. Przekazanie tych wszystkich informacji o Twoich zaletach za pośrednictwem kilku linijek tekstu może wydawać się mało prawdopodobne, jednak wcale tak nie jest. Kieruj się naszymi wskazówkami, a list, jaki napiszesz, będzie idealny.

Przed przystąpieniem do pisania listu motywacyjnego

Przed napisaniem listu poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad tym, co chcesz osiągnąć i jaki sposób będzie najlepszy, aby tego dokonać. Zadaj sobie te pytania i zanotuj na kartce papieru słowa kluczowe, jakie przyjdą Ci do głowy. Ponadto jest ważne, abyś zasięgnął informacji dotyczących zarówno firmy przeprowadzającej proces rekrutacji, jak i stanowiska, o które chcesz się ubiegać. Spróbuj dowiedzieć się, kim jest i jak się nazywa osoba odpowiedzialna za selekcję pracowników. Dzięki temu będziesz mógł zwrócić się do niej bezpośrednio. Jak już będziesz miał jasno sprecyzowane zamiary, nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko usiąść i napisać list motywacyjny.

Przejdźmy do czynów

Nadszedł moment zredagowania listu motywacyjnego. Powinieneś pamiętać zarówno o wyglądzie, jak i treści Twojego listu. Użyj białego papieru o wymiarach DIN A-4; unikaj plam i skreśleń. Napisz list na komputerze, chyba że firma poprosi Cię o przesłanie listu napisanego odręcznie. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich marginesów i odległości między akapitami. Jednym zdaniem: przestrzegaj ogólnie przyjętych zasad redakcji tekstów przeznaczonych do druku, a przede wszystkim zawsze wysyłaj oryginał dokumentu a nie jego kserokopię.

Jeżeli chodzi o treść, zacznij od uporządkowania wcześniej zanotowanych danych, po czym napisz list pamiętając o sprawdzeniu ortografii. Uporządkuj list według akapitów, które powinny zawierać, co następuje:

Ton listu motywacyjnego powinien być neutralny. Nie okazuj, że desperacko potrzebujesz pracy ani że Ci wcale na niej nie zależy. Ponadto staraj się być zwięzłym i nie rozpisywać się na więcej niż 15 linijek tekstu. W przypadku dobrze zredagowanego listu motywacyjnego taka objętość jest w zupełności wystarczająca.

Laura Flores, dziennikarka