Czy list motywacyjny na pół strony wystarczy?

rp_biurowe-malzenstwo.jpgJak długi powinien być list motywacyjny? Większość kandydatów, tworząc taki dokument, stara się zająć całą dostępną stronę. Czy to konieczne?

List motywacyjny powinien być – jeśli ma odnieść sukces – pisany do konkretnej firmy i pod konkretną ofertę. Ma pokazać Twoje zaangażowanie, cechy, jakie pomogą Ci w pracy oraz powody, dla których tę pracę chcesz dostać. Nie ma tu zatem reguły dotyczącej długości listu. Oczywiście, 3 zdania to zbyt mało, ale nie musisz na siłę dodawać treści, by list zajmował całą stronę. Jeśli nie będzie przejrzysty, konkretny i na temat, to i tak rekruter nie przeczyta go do końca.

Jeśli zatem masz pomysł i motywację do tego, by napisać pół strony – zrób to! Pamiętaj, że niektóre instytucje i firmy – jeśli wymagają listu motywacyjnego – odrzucają kandydatów, którzy go nie wyślą (to jakby pierwszy test dotyczący tego, czy kandydat wypełnia polecenia). Lepiej zatem dołączyć pół strony listu niż nic. Poza tym, jeśli ciekawie i konkretnie opiszesz powody zainteresowania firmą i swoje kompetencje, których nie ująłeś w CV, to te pół strony w zupełności może okazać się wystarczające.