Jak napisać dobry list motywacyjny

Zdolność pisemnego wyrażania myśli jest niezbędna do tego, aby radzić sobie na rynku pracy. Nie chodzi tu jedynie o napisanie listu motywacyjnego, ale również o zdolność przekonania klienta do zakupu jakiegoś produktu lub skorzystania z konkretnej usługi, a nawet do nawiązania bliższych znajomości z kolegami z pracy.

Pomimo ogólnego założenia, że dobry tekst uzależniony jest przede wszystkim od talentu piszącego, każdy może ulepszyć swój warsztat. Wkładając trochę wysiłku i sumienności można osiągnąć minimum potrzebne do korzystania z tekstu pisanego jako najlepszej metody poszukiwania pracy.

Przede wszystkim – bezbłędna ortografia.

Pisanie bez błędów ortograficznych jest rzeczą podstawową podczas redagowania jakiegokolwiek tekstu. Często jednak zapominamy o wadze ortografii. Najniewinniejszy błąd ortograficzny może zdyskwalifikować jakikolwiek tekst, a co gorsza przyczynić się do tego, że osoba rekrutująca wyrobi sobie złą opinię o nadawcy listu.

Oczywiście znajomość zasad ortografii często zależy od poziomu wykształcenia piszącego oraz od jego oczytania. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz pisać poprawniej:

– Po pierwsze zawsze upewniaj się co do pisowni każdego słowa. W razie jakichkolwiek wątpliwości sprawdź pisownię w słowniku. Nie ma lepszego sposobu nauczenia się języka.

– Również możesz skorzystać z funkcji korektora tekstu, w którą wyposażone są edytory tekstowe. Jednak lepiej nie ufać zbytnio automatycznym korektorom i sprawdzać pisownię w słownikach.

– Przed wysłaniem listu poproś kogoś, aby ci go sprawdził. Dokument z błędami ortograficznymi sprawia fatalne wrażenie i może spowodować natychmiastowe odrzucenie Twojej kandydatury.

Tekst jasny i przejrzysty

Częstym błędem jest pisanie stylem górnolotnym w celu popisania się znajomością niektórych słów. Użycie wyszukanych słów może sprawić, że odbiorca nie zrozumie nas lub przekażemy coś, czego tak naprawdę nie chcieliśmy przekazać. Najlepszy język to język prosty i niezbyt wyszukany:

– Aby jasno się wyrazić, należy uporządkować zdania według logicznego schematu: podmiot + orzeczenie.
– Pamiętaj również, by nie używać czterech słów, jeżeli możesz wyrazić to samo w dwóch słowach, na przykład nie pisz „chciałbym skierować wyrazy podziękowania”, kiedy po prostu możesz napisać „bardzo dziękuję”.

Odpowiedni układ i wygląd listu

Wygląd listu często mówi więcej o jego autorze niż jego zawartość. Jeden wielki, niekończący się paragraf, z którego jasno nie wynika to, co najważniejsze, może znużyć nawet najlepszego czytelnika. Dlatego należy uporządkować to, co chcemy przekazać według konkretnych idei i wyrazić to w odrębnych paragrafach, które z kolei nie powinny być zbyt długie. Narzędzia informatyczne, jakie mamy w zasięgu ręki, umożliwiają nam wyróżnienie tekstu na wiele sposobów: jego pogrubienie, podkreślenie, pochylenie itp.

Nasze pismo jest odzwierciedleniem tego, o czym myślimy w danym momencie, dlatego przed przystąpieniem do pisania warto jest zastanowić się nad tym, o czym chcemy pisać i poukładać myśli. Bardzo pomocne jest przygotowanie sobie schematu z najważniejszymi ideami, które chcielibyśmy zawrzeć w naszym liście. Powyższe rady możesz wykorzystać nie tylko do napisania listu motywacyjnego, ale również do zredagowania każdego innego pisma.