„Już witał się z gąską”…ale pracy nie dostał. Co teraz?

Proces rekrutacji może być niezwykle długi. Jedna rozmowa, potem druga, kilka rozmów telefonicznych, znów spotkanie – im dłużej taki proces trwa i im dłużej czekasz na decyzję a firma nadal jest z Tobą w kontakcie, tym mocniej wierzysz, że praca o którą się starasz przypadnie właśnie Tobie. Po serii spotkań możesz jednak otrzymać przykrą wiadomość „nie zdecydujemy się w tym momencie na zatrudnienie Pana”. Co w takiej sytuacji zrobić?

Pracy nie dostaliśmy, czy jest więc sens robić cokolwiek? Przecież co się stało, to się nie odstanie… Niby tak, ale – nie wiesz do końca jakie były powody odrzucenia Twojej kandydatury – nie spodobałeś się dyrektorowi działu, oczekiwałeś zbyt wysokiego wynagrodzenia, inny kandydat okazał się o włos bardziej pasujący do firmy? Możliwości jest sporo, a to co dla ciebie w tej sytuacji ważne to fakt, iż byłeś blisko otrzymania posady (w końcu po coś cię kilka razy na rozmowy zapraszano). Dlatego warto w takiej sytuacji poświęcić firmie która cię odrzuciła dodatkowych 15 minut i napisać do osoby która Cię rekrutowała notkę z podziękowaniami.

Po co dziękować skoro mnie nie wzięli?

Co napisać w takiej notce? (którą możesz wysłać mailem)

Przykładowa notka może wyglądać tak:

„Dziękuję za możliwość uczestniczenia w procesie rekrutacyjnym w Państwa firmie i poświęcony przez Państwa czas. To było ciekawe doświadczenie i mogłem się sporo dowiedzieć o firmie, co tym bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że kultura firmy i jej cele odpowiadałyby mi jako pracownikowi i mógłbym się u Państwa rozwijać i radością pracować. Tym bardziej więc szkoda, że do zespołu w tym momencie nie dołączę. Jeśli jednak w przyszłości będą Państwo dysponowali stanowiskiem odpowiednim do moich kwalifikacji i doświadczeń bardzo chętnie spotkam się z Państwem ponownie.
Pozdrawiam serdecznie”

Taką notkę wysyłamy mailem do osoby prowadzącej rekrutację lub do wszystkich osób które brały udział w rekrutacji a do których mamy adres mailowy.