Jesteś atrakcyjny? Oto co pomyśli o Tobie rekruter

Badań nad wpływem atrakcyjności na pierwsze wrażenie oraz na przypisywane osobie cechy charakteru (efekt halo) było mnóstwo. Wszystkie przekonują- atrakcyjni mają w życiu łatwiej. I choć są wyjątki od tej reguły (lepiej nie być bardziej atrakcyjną kobietą, kiedy rozmowę kwalifikacyjną prowadzi kobieta) to wiadomo jedno – atrakcyjność pomaga również w szukaniu pracy. Potwierdzają to również nowe, polskie badania, przeprowadzone w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Natalia Ruszkowska, psycholog z SWPS przeprowadziła badania eksperymentalne na 60 osobach zawodowo zajmujących się rekrutacją w Polsce. (30 kobiet i 30 mężczyzn). Psycholożkę interesowało to, jak atrakcyjność wpływa na postrzeganie kandydatów. Jakie wnioski wyciągnięto?

Otóż w przypadku kobiet, atrakcyjność ma znaczenie tylko wtedy, jeśli jest ważna dla stanowiska pracy. Jeśli zatem rekrutacja będzie prowadzona na stanowisko recepcjonistki, to większe szanse ma kobieta ładniejsza. Inaczej jest z mężczyznami. Tutaj uroda ma znaczenie w przypadku każdego stanowiska. Osoby ładne oceniane są jako bardziej szczerzy, inteligentni, dynamiczni, ugodowi i sympatyczniejsi. Uroda nie ma wpływu jedynie na ocenę doświadczenia oraz pracowitości (no,chociaż tyle…).

Poza wpływem urody zauważono jeszcze kilka ciekawych zależności. Otóż jeśli mężczyzna kandyduje do zawodu uznawanego za typowo damski (np. stanowisko przedszkolanki), to jest uznawany za bardziej nieszczerego niż osoba, kandydująca na stanowisko stereotypowo zgodne z jej płcią. Poza tym, mężczyźni oceniani są jako bardziej inteligentni niż kobiety. (przykre to drogie Panie, prawda?)

Jaki z tego wniosek? Zadbajmy o swój wygląd przed rozmową kwalifikacyjną. Wprawdzie możenie warto dla pracy robić operacji plastycznej, ale schludny ubiór i delikatny makijaż mogą podnieść ocenę naszej osoby.