Jaki powinien być dobry zespół w pracy? Różnorodny!

Jeśli kompletujesz zespół w pracy i zatrudniasz nowe osoby, to prędzej czy później będziesz musiał określić kogo dokładnie szukasz. Jakimi cechami powinni wyróżniać się ludzie, którzy będą z Tobą pracować?

Teoria ról zespołowych

Według teorii doktora Mereditha Belbina dobry zespół to zespół różnorodny. W nowoczesnym przedsiębiorstwie nie wystarczy zatrudnić fachowca z odpowiednim wykształceniem i umiejętnościami. Badania pokazują, że wiedza merytoryczna to nie wszystko! Często ważniejsze okazują się naturalne predyspozycje danej osoby. Sprawdź, z jakich osób powinien się składać efektywny zespół, który działa jak dobrze naoliwiona maszyna! Meredith Belbin wyróżnił 9 ról zespołowych. Oto one:

To osoba kreatywna i obdarzona wyobraźnią. Generuje nowe propozycje i rozwiązywania problemów. Kreator jest często niezbędny przy inicjowaniu nowych etapów projektu lub wtedy, gdy obecne rozwiązania nie wystarczają.

Znakomicie analizuje problemy, świetnie tworzy strategie. Wyróżnia go umiejętność celnej oceny. Jego mocne strony to praktyczność i opanowanie.

Osoba pełniąca tę rolę ma umiejętność dostrzegania talentów ludzi i delegowania obowiązków. Dobrze się czuje jako osoba odpowiedzialna za zespół.

Umie zorganizować pracę, tak by została dobrze wykonana. Jeśli ktoś w grupie nie wie co należy zrobić to w pierwszej kolejności zwrócą się właśnie do Implementera.

Jest pracowity i sumienny. Perfekcjonista najlepiej sprawdza się w zadaniach, które wymagają dużej koncentracji i wysokiego poziomu dokładności. 

Jest to osoba zdecydowana i dobrze działająca pod presją. Nie boi się wyzwań. Potrafi pobudzić zespół do działania i umie odpowiednio zareagować jeśli pojawiają się komplikacje. 

Taka osoba wyróżnia się tym, że świetnie tworzy relacje z innymi ludźmi. Potrafi słuchać i pomaga zapobiegać problemom interpersonalnym. Jej obecność zawsze poprawia atmosferę w grupie!

Bada możliwości, poszukuje niezbędnych informacji, wyróżnia się zaradnością. Jest znakomity w rozwijaniu i realizowaniu pomysłów korzystając z zasobów spoza zespołu. 

Specjalista dostarcza unikalną wiedzę i umiejętności. Jego mocne strony to analityczność, refleksyjność i rozwaga.

Zbuduj różnorodny i efektywny zespół

Według teorii Mereditha Belbina w dobrym zespole powinny pojawiać się wszystkie powyższe Role Zespołowe. Jeden człowiek przeważnie posiada 2-3 preferowane role, w tym jedną dominującą. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli niedługo czeka Cię zatrudnienie nowych osób do zespołu!

Różnorodność w InfoPraca.pl

W InfoPraca.pl też stawiamy na różnorodność! U nas możesz być sobą. Nieważne ile masz lat, jakie masz wykształcenie, czy skąd pochodzisz. Na naszym portalu każdy może znaleźć dobrą pracę. Zachęcamy do odwiedzenia strony www.infopraca.pl. Tutaj przede wszystkim liczą się ludzie.